В сирийската провинция Идлиб в края на миналата седмица влезе в сила споразумение за прекратяване на огъня между фракциите на „Джабхат ан-Нусра“ и протурските сили на сирийската въоръжена опозиция, обединени в „ Национален фронт за освобождение.
В момента „Джабхат ан-Нусра“, след като елиминира бившите си съюзници, пое контрола върху значителна част от провинция Идлиб. Протурските групи бяха победени, загубвайки над 130 души. Досега те имат под контрол няколко населени места. Твърди се, че около 1,7 хиляди бойци от „Ахрар аш-Шам“ са избягали в контролираната от турците област Африн, докато „Нуредин аз-Зинки“ фактически не съществува.
Точният брой на формированията на „Джабхат ан-Нусра“ е неизвестен. Според някои данни това са около 25 хиляди бойци, според други - 55 000. Те представляват повече от 70 добре въоръжени и оборудвани радикални формирования, обединени в коалиция на идеологическа основа. Те имат най-малко 300 единици танкове и други бронирана техника.
Радикалите създават „Правителство на спасението“ на териториите под техен контрол в провинция Идлиб, състоящо се от девет министерства, които ще поемат административни, граждански и съдебни задължения. То вече предприе стъпки за премахване на данъците от местното население. Според Мохамед Ал-Ахмад, министърът на икономиката на това „правителство“, контролно-пропускателните пунктове бяха взети под контрол, за да се таксуват стоки и товари. Тази дейност е съгласувана с главната митническа администрация.
„Свободната полиция на Идлиб“ престана да функционира на 9 януари. Тя ще бъде заменена от ислямската полиция „Джабхат ан-Нусра“, която ще следи стриктно за спазването на нормите на ислямското право.
Дейността на „Ал Кайда“ в Идлиб не съответства на изявленията на американския президент за пълна победа над ислямистите в Сирия. Американските власти са готови да платят 10 милиона долара за информация за лидера на „Ан-Нусра“, Абу Мохамед ал-Джолани. На 9 януари в социалните мрежи се появи снимка, на която той свободно позира в Идлиб посред бял ден. Ако свимката се окаже истинска, а не банален фотомонтаж, тогава можем да кажем, че ръководството на „Ан-Нусра“ вече се чувства уверено в този сирийски регион.
Съдейки по изявленията на лидерите на „Ан-Нусра“ и министрите на „правителството на спасението“, има замаяност от успех. Но засега. Идлиб има над 3 милиона души, повечето от които са временно преместени. Те трябва да бъдат хранени, лекувани, снабдени с основни нужди, жилища. Едва ли някой нормален човек би искал да има връзка с терористи. Регионът вече има сериозни проблеми с енергийните доставки. В най-добрия случай, електричеството се доставя за по-малко от шест часа. Основният източник на електроенергия са генераторите, но не всеки може да си позволи такова удоволствие. Има остра липса на храна. Големи проблеми с осигуряването на питейна вода. Няма лекарства. Няма достатъчно медицински персонал. Ислямската полиция, с широкомащабните си репресии и публични екзекуции, не решава хуманитарния проблем.
Състоя се телефонен разговор между руските министри на отбраната Сергей Шойгу и Турция Хулуси Акар. Беше обсъдено положението в зоната за ескалация на Идлиб. Според много чуждестранни експерти факторът за укрепване на „Ал Кайда“ в Идлиб може да принуди Москва и Анкара да търсят нестандартни решения на проблема. Повечето са убедени, че окончателното решение ще бъде за Русия, която се превърна в решаващ фактор за разрешаване на сирийската криза.
Превод и редкация: Калоян Пенков