За Русия този факт беше помрачен, тъй като накрая ОС на ООН отклони нейната резолюция в защита на Договора за ракетите със среден и малък обхват на действие (ДРСМО). За приемането на документа гласуваха 43 държави, против – 46, а 78 се въздържаха. Сред онези, които бяха против, са САЩ, държавите от ЕС, Япония, Турция, Израел и Украйна. В подкрепа на руското предложение бяха Китай, държави, членуващи в Организацията по Договора за колективна сигурност, Иран, Сирия, редица държави от Латинска Америка. Както обяви заместник представителят на РФ в ООН Василий Небензя, американският му колега Ники Хейли е разпратила писма с указание да се отхвърли предложената от РФ резолюция.
В изявлението на МВнР на РФ се казва: « Нанесен е нов удар по архитектурата на международната сигурност и стабилност. Сега в надпреварата във въоръжаването могат да се впуснат веднага няколко региона в света, а това означава и в пряка конфронтация помежду си ». В четвъртък на пресконференцията си Владимир Путин заяви, че решението на САЩ за излизане от ДРСМО „ни довежда до много опасна линия“: засилва се риска от ядрен конфликт и нова надпревара във въоръжаването. Русия и САЩ не преговарят за продължаване на Договора за стратегическите настъпателни оръжия, чийто срок изтича през 2021 година.
В събота Централната телеграфна агенция на Корейската народно-демократична република (КНДР) съобщи, че КНДР няма да се откаже едностранно от ядрените оръжия, докато САЩ не престанат да представляват заплаха за Корейския полуостров. „САЩ са длъжни да изяснят какво точно значение влагат в понятието денуклеаризация на Корейския полуостров и да научат географията.
Ако говорим за Корейски полуостров, то в това понятие включваме територията на нашата република и целия регион, където САЩ са разположили свои завоевателни сили, включително и ядрено оръжие, - така се намеква и за Южна Корея. – Ако става дума за пълна денуклеаризация на Корейския полуостров, това означава, че говорим за отстраняване на всички ядрени заплахи, които произтичат не само от държавите от Юга и Севера, но също и от райони, разположени в съседство с Корейския полуостров.“
Няколко дни преди това помощникът на президента на САЩ по национална сигурност Джон Болтън, като се основаваше на думите на Доналд Тръмп, заяви, че лидерът на КНДР Ким Чен-ун не изпълнява поетите ангажименти и за разрешаване на тези проблеми е необходимо да се проведе още една американско-севернокорейска среща на върха. Срещата на държавните глави на двете страни се очаква в началото на 2019 година.
В петък в Барселона имаше протестни акции, свързани с провеждащото се в столицата на Каталония заседание на Министерския съвет на Испания, което обикновено се провежда в Мадрид. За демонстрантите това събитие беше провокация. Те замеряха полицията с камъни, фишеци и боя, преобръщаха боклукчийските контейнери, разбиваха светофарите. В отговор полицията използва палки, повече от 60 човека получиха травми. На пресконференция официалният представител на правителството Изабел Села призова митингуващите да не прибягват до насилие. Тя спомена, че на заседанието са приети „важни решения за Испания и Каталония ».
На следващия ден хиляди хора излязоха на демонстрация в Истанбул във връзка с повишаване на цените на хранителните продукти и ръста на инфлацията. Участниците държаха в ръцете си транспаранти, като някои от тях намекваха за движението на „жълтите жилетки“ във Франция. В демонстрация, организирана от профсъюза KESK, обединяваща държавните и общинските организации, участваха представители на всички провинции в Турция.
Президентът Реджеп Ердоган увери по телефона Доналд Тръмп, обявил решението да изведе от Сирия американските военни, че турците са приключили с унищожаването на терористичната групировка „Ислямска държава“ (забранена в РФ), съобщава телевизионния канал NBC News. Източник от администрацията на САЩ уточнява, че за тази операция е необходимо Анкара да получи възможност безпрепятствено да провежда военни действия в северна Сирия.
Превод и редакция: Ивелина Ватова