Подгорица. За времето, в което Черна гора е член на НАТО, инвестициите в страната от държавите от Европейския съюз и Северноатлантическия съюз са се удвоили. Това увери съветникът за Западните Балкани в щаба на НАТО, бивш директор на Информационното бюро на НАТО в Москва Робрът Пшел, съобщава руският вестник „Независимая газета“.
Говорейки за неотдавнашното посещение на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг в Черна гора, Албания и Северна Македония, Пшел отбеляза значението на Западните Балкани за европейската сигурност: „Това е много важен регион за цяла Европа, за Европейския съюз и НАТО. През 90-те години на миналия век там се случихат ужасни събития, но днес регионът изглежда напълно различен, най-вече от гледна точка на сигурността".
Съгласно думите му, „сигурността на региона на Западните Балкани е много важна и е необходимо нейното ниво да се повиши". „През последните 10 години, както сочат проучванията, тази положителна тенденция продължава, нивото на сигурност нараства. Това се подкрепя от нарастващия поток от туристи. Например, срещнах в Черна гора доста туристи от Русия… Всички те казват, че днес в Черна гора е много безопасно. Позволете ми да ви напомня, че Черна гора е най-младият, 29-ият член на НАТО".
„Членството в НАТО помогна на Черна гора да се почувства по-добре”, уверен е Пшел, подчертавайки, че „днес Черна гора не само е станала по-сигурна, но е и износител на стабилност… Има очевидни постижения от икономическа гледна точка – след присъединяването й към НАТО, инвестициите в нея от страните от Европейския съюз и страните от Алисан се удвоиха, което, разбира се, е много важно“, подчерта бившият директор на Информационното бюро на НАТО в Москва.
Според Пшел, Албания, член на НАТО, активно участва във важни операции на Алианса, по-специално в мисията „Решителна подкрепа“ в Афганистан, като по този начин допринася значително за гарантиране на сигурността на всички страни от военния съюз на Запада.
Коментирайки продължаващия процес на присъединяване към Алианса на Република Северна Македония, Пшел отбеляза, че „тази страна чака много години за членство в НАТО… Сега сме в етап на съгласуване на споразумението за приемане на Северна Македония в НАТО. Досега има няколко страни, които все още не са ратифицирали протокола, но всичко върви в добра посока".
Обобщавайки оценката на отношенията между НАТО и държавите от Западните Балкани, Пшел направи три извода: „Първо, че НАТО спазва думата си: когато обещаваме нещо, ние го изпълняваме. Второ, членството на различни държави от Западните Балкани в НАТО е положителен елемент за осигуряване на стабилност в региона. Трето, НАТО не полага усилия да принуди някой да се присъедини към Алианса. Имаме например отлични отношения със Сърбия. Повечето от военните учения, провеждани от Сърбия, се организират съвместно със страните от НАТО. Но нито НАТО, нито нашите съюзници по никакъв начин не изискват от колегите си в Белград да се присъединят към Алианса, днес нямаме интерес към това", категоричен бе Пшел.
„Ние се интересуваме от стабилността на всички страни от региона на Западните Балкани, така че те да могат успешно да се развиват и да преодолеят всички проблеми, свързани с миналото. Това изисква много усилия и се надяваме, че всички страни, а не само в Европа, ще подкрепят този положителен дневен ред", заключи Пшел.

Превод и редакция: Тереза Герова