Разликата се запазва не само в нивото на финансиране на военните отдели на Руската федерация и САЩ, а американската отбранителна промишленост изпреварва Русия по всички показатели. В допълнение, Русия изпитва значителни технологични и производствени трудности, които са възникнали поради загубата на почти половината от съветските конструкторски бюра и предприятията на Оборонпром. Например развитието на морския военен флот сега е в застой поради липсата на производство на двигатели за кораби с водоизместимост над 4 хил. тона.
През 2019 г. делът на бюджета на Министерството на отбраната на Руската федерация към БВП ще бъде 2.9%. В същото време в бюджета на Русия има тайни разходни елементи, които през текущата година ще надхвърлят 3 трилиона рубли. Америка ще похарчи много пари за поддържането на 700 военни бази, разпръснати по света, освен това ще се увеличат парите за НАТО, допълнен от страните от бившия Варшавски договор, бившите балтийски републики на СССР. А „приятели“, като Грузия и Украйна, се нуждаят от субсидии.
В неотдавнашната си реч в Държавната дума министърът на отбраната Сергей Шойгу говори за успеха на своето ведомство през последните шест години. От неговите думи следва, че до 2019 г. е създадено непрекъснато радарно поле на система за предупреждение за ракетна атака около всички стратегически въздушно-космически направления и всички видове полети на балистични ракети по периметъра на руската граница. Той посочи още, че „до 2019 г. е било възможно да се увеличи броят на носителите на високоточни оръжия на далечни разстояния на сухоземни, морски и въздушни системи с повече от 12 пъти, а на крилати ракети - с повече от 30 пъти“. Но в областта на прецизното оръжие Руската федерация изостава от Съединените щати. Между другото, и двете страни активно разработват техника и оръжия за сухопътните сили и купуват ракети въздух-земя за военната авиация, но е трудно да си представим ситуация, в която армиите на САЩ и Русия могат да участват в битка на сушата. Америка и Русия със своите стратегически ядрени сили не могат да си позволят такива лудории.
Вашингтон изпитва известна стагнация в развитието на ядрената триада, а Москва успява в това. В доклада на Шойгу се посочва, че въоръжените сили на Руската федерация през последните шест години са получили 109 междуконтинентални балистични ракети „Ярс“, което позволява повторно оборудване на 12 ракетни полка. Руският стратегически подводен флот получи 108 нови балистични ракети. Делът на модерните оръжия в стратегическите ракетни войски е 82%. Америка не е обновила ядрения си ядрен арсенал от 70-те години. Вярно е, че Вашингтон разчита на своите подводни носители на междуконтинентални балистични ракети и е обявено разработването на нов самолет за ракети. Американските експерти смятат, че през следващото десетилетие Пентагонът ще трябва да похарчи 494 млрд. долара за развитието и експлоатацията на ядрените оръжия.
Превод и редакция: Калоян Пенков