Москва/Кишинев. Правителството на Молдова увеличава разходите за отбрана с одобрението на парламента в Кишинев, пише руският „Независимая газета“.
Съпредседателят на Обединената контролна комисия (ОКК), която контролира зоната за сигурност на река Днестър, Олег Беляков, е разказал пред вестника, че Кишинев с помощта на НАТО превъоръжава армията си, като се съобразява с дислоцираната в Приднестровието Оперативна група на руските войски (ОГРВ). Молдовският депутат Богдан Цирдя потвърждава, че „НАТО изгражда военен плацдарм около Руската федерация“.
Според Беляков в Приднестровието подготвят въоръжените сили в случай на провокация. В Тираспол си дават сметка, че молдовската армия се укрепва не за отбрана. Съседните Румъния и Украйна са съюзници на Република Молдова и няма да тръгнат да я нападат.
И тя тях също. Единствената заплаха в района според Кишинев е Приднестровието и разположената там ОГРВ, коментира за вестника Олег Беляков. «Инструкторите от страните, членки на НАТО, вече подготвят молдовските офицери, провеждат учения с тях, в които участват и поделения от Румъния и САЩ. През миналата година се проведоха 13 подобни учения, през тази - 7. Увеличаването на военния бюджет означава превъоръжаване на Въоръжените сили на Молдова. Това ни тревожи. Още повече, че и правителството, и парламентът, Конституционният съд на Молдова настояват за извеждане на ОГРВ от района. Но в сегашната ситуация, когато руският транзит през Приднепростровието е блокиран от Украйна, а украинското небе е затворено за руски самолети, през кишиневското летище преминават руските войници към дома си и онези, които ги заместват при ротацията на миротворческите батальони, а ОГРВ изпълнява миротворческа роля. От нейния състав се формират миротворческите части на РФ. Това е доста крехък мир, който днес съществува на раменете на руските военни“, пояснява Беляков.
Според него всичко, което се случва около Въоръжените сили на Молдова, съвсем не е случайност, «в крайна сметка така може да се дестабилизира положението».
„Независимая газета“ припомня, че парламентът на Република Молдова одобри увеличение на военния бюджет от 634 млн. молдовски леи на 736 млн. молдовски леи (100 щ.д. са 1300 молдавски леи. – бел. на „НГ“), от тях почти половината са за въоръжените сили.
По думите на другия съпредседател на ОКК ген. Йон Солоненко, «има смисъл да се увеличава бюджетът на Министерството на отбраната». И задава риторичен въпрос: «Как се роди армията на Молдова? Всъщност, по време на въоръжения конфликт през 1992 година. Днес редът и законът в зоната за сигурност край Днестър се гарантират от молдовските миротворци. Заедно с тях за това допринасят и руснаците, и представителите на ПРиднепростровието. Плюс украинските наблюдатели. Тази работа изисква изключителни професионалисти. А да изпълнява такива задачи е способна само и единствено квалифицирана армия.», изтъква генералът: «Безсмислица е, ако властите не финансират в пълен размер разходите по армията.“
Бившият министър на отбраната ген. Виктор Гайчук също смята, че нормално е да се увеличават военните разходи: «Да, това е нужно. Докато тази сума не надхвърли един процент от БВП, не може да се говори за сериозни разходи за отбрана в Република Молдова. Ако става дума за професионална армия, то тогава има нужда от много повече пари.“ Молдовските военни припомнят, че по Коституция Република Молдова е неутрална държава.
Депутатъ-социалист Богдан Цирдя обаче, припомня агенция Интерфакс, твърди, че тези разходи са предвидени в Концепцията за национална отбрана, която се е появила в парламента още през юли 2018 година. «Според някои данни тя е разработена от специалисти от НАТО. Документът влиза в плановете на НАТО за разширение на изток и укрепване на неговата инфраструктура – поради възможност от руска агресия. Затова и разходите за отбрана на НАТО и САЩ за 2018 нараснаха толкова много. От друга страна обаче, ръстът на военните разходи в „неутрална“ Молдова са доста мрачно послание. В последните седем години те са се увеличили повече от два пъти.», казва Цирдя. «В това число влизат и модернизацията на полигона недалеч от село Булбоака, и летището в Меркулещ, и военната техника на НАТО. Това, между другото, не премълчава и министър Еужен Стурза“, отбелязва депутатът от левицата. Той заключава, че „приетият бюджет потвърждава, че отбранителната политика на републиката произтича от стратегическите цели на НАТО“.

Превод и редакция: Ивелина Ватова


Още военни новини четете в специализираното издание на Фокус "Военни известия"