Следващата седмица пратеникът на президента за развитие на търговските и икономически връзки с Република Молдова (РМ), вицепремиерът Дмитрий Козак, ще пристигне в Кишинев. В навечерието молдовските правозащитници обвиниха руските миротворци, че не гарантират сигурността по Днестър. Съпредседателят на Съвместната контролна комисия (ОКК), който контролира зоната за сигурност, Олег Беляков каза пред вестника, че мироопазващата мисия в региона е единствената, в която са представени страните в конфликта - Молдова и Приднестровието. Затова не може да се случи това, което се случи наскоро в Косово, където в КФОР (мироопазващите сили под егидата на НАТО, одобрени от Съвета за сигурност на ООН. - "НГ") няма сърби.
Вицепремиерът на Молдова за реинтеграция Кристина Лесник заяви по-рано, че молдовските власти ще настояват за промяна на формата на мироопазващата мисия в зоната за сигурност на Днестър. Според нея мисията трябва да бъде гражданска и да има международен мандат.
Председателят на сдружението за правата на човека "Промо-ЛЕКС" Йон Маноле на пресконференция в Кишинев по случай Деня на миротворците разкритикува "носенето на службата, както и действията на руските миротворци срещу мирните граждани на Молдова". „Миротворческите постове и руските военнослужещи, които присъстват в тях, не изпълняват ролята си за осигуряване на сигурността на Днестър”, заяви правозащитникът.
Като пример, той цитира инцидента на поста между селата Ваду-луй-Вода и Пирита през юли 2005 г., когато автомобилът е бил блокиран за четири часа за снимане на панела на контролно-пропускателния пункт. „Конфликтът в този пост не е единственият в историята на руската мироопазваща мисия в региона. През 2012 г., 20 години след началото на живота си, един молдовски гражданин е застрелян от миротворец ”, заяви Маноле, който настоява, че руските миротворци не играят положителна роля за уреждането на дългосрочния конфликт.
Случаят, за който говори Маноле, е действителен. Но от 1992 г., когато руските миротворци влязоха в Приднестровието и въоръженият конфликт на Днестър бе спрян, той е единственият. И тогава на контролно-пропускателния пункт миротворците стрелят след предупреждение, че е необходимо лицата да спрат за проверка, в резултат на което загива човек.
За 27 години – един-единствен изстрел. Ако нямаше миротворци, изстрелите и мъртвите щяха да бъдат повече, отбелязват приднестровци. Президентът на Приднестровието Вадим Красноселски за Деня на миротворците отбеляза, че „хората в Приднестровска Молдоваска република високо ценят мироопазващата мисия на Руската федерация по бреговете на Днестър: през юли 1992 г., с въвеждането на руските мироопазващи сили, дългоочакваният мир с Република Молдова дойде.“ По-рано Красноселски каза на НГ, че ако миротворците напуснат, конфликтът ще се повтори в Приднестровието. Следователно непризнатата република се застъпва за това, че руските сини каски трябва да останат на Днестър до окончателното му уреждане. Това е и записано в мирното споразумение, подписано през 1992 г. от президентите на Република Молдова и Руската федерация. Въз основа на този документ миротворците влязоха във военната зона.
Олег Беляков, съпредседател на ОКК от Приднестровието, напомни пред изданието, че мисията на Днестър е единствената, в която участват и двете страни в конфликта. В контингента на Съвместните сили за мироопазване (СМС) са батальоните на Молдова, Приднестровието и Русия, както и наблюдатели от Украйна. „Не може да стане това, което се случи наскоро в Косово, където е бил ранен руски дипломат (в Косово имаше сблъсъци между косовската полиция и сърбите, в които не се намесиха мироопазващите сили на КФОР, припомня изданието). В КФОР няма сърби. Имаме молдовци и приднестровци. А решенията се вземат с консенсус. Но ако се появи подобна ситуация, тогава имаме механизъм за нейното разрешаване. Това го няма никъде другаде. В Кишинев искат нашата мироопазваща мисия да бъде под международен контрол под егидата на ООН. Но мироопазващата операция на Днестър започва със съгласието на ООН. Инспектори от тази организация дойдоха в региона. Преамбюлът на мирното споразумение гласи, че той се основава на принципите на ООН ”, обясни Олег Беляков.
Най-вероятно мироопазващата мисия на Русия ще бъде обсъдена на среща на молдовския президент Игор Додон с руския вицепремиер Дмитрий Козак. "В началото на следващата седмица Дмитрий Козак ще пристигне в Кишинев по моя покана, с която ще обсъдим пълната гама от молдовско-руските отношения", пише молдовският лидер на своята страница в социална мрежа.
На среща с Дмитрий Козак в Москва, Вадим Красноселски изрази особена благодарност към руското ръководство за подкрепата на мироопазващата операция на бреговете на Днестър, "която в продължение на 27 години осигури мир и сигурност и създаде условия за мирен диалог на страните".
Между другото, фактът, че диалогът между страните се развива добре, се потвърждава и от ОССЕ.
Основните задачи на руския военен контингент: осигуряване на прекратяване на огъня и сигурност в зоната на конфликта, наблюдение на спазването на условията на примирието и подпомагане на поддържането на закона и реда. Миротворческият контингент изпълнява задачите чрез наблюдение, контрол и инспекция на превозни средства и лица, влизащи в зоната за сигурност и напускащи зоната за сигурност.
Зоната за сигурност е с дълбочина 225 км и ширина 12–20 км, разположена между конфликтните страни.
Превод и редакция: Юлиян Марков