Сингапур. Ръководителите на военните ведомства на САЩ, Япония и Южна Корея, които се срещнаха на конференция в Сингапур, заявиха, че са готови да задълбочават тристранното сътрудничество заради урегулирането на проблемите на Корейския полуостров, имайки предвид ядреното разоръжаване на Пхенян, пише изданието „Независимая газета“. Зад фасадата на единството, обаче се крият дълбоки разногласия между трите страни. Те засягат, в частност, оценките за севернокорейския военен потенциал. Когато през май Пхенян проведе изпитания на ракети с малък обсег, президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че това не го безпокои. Япония определи тестовете, като нарушение на резолюциите на ООН, а Сеул предпочете да замълчи.
И.д. ръководител на Пентагона Патрик Шанахан, министърът на отбраната на Южна Корея Джеон Киеон Ду и японският им колега Такеши Ивая подписаха съвместно изявление, в което се казва, че те ще си сътрудничат активно, поддържайки дипломатическите усилия, насочени към пълно освобождаване на Корейския полуостров от ядрени оръжия. В документа САЩ потвърдиха своя ангажимент за защитата на Япония и Южна Корея.
Тримата ръководители на военни ведомства се срещнаха за първи път, след като Северна Корея проведе на 4 и 9 май, изстрелвания на летателни апарати, които някои експерти определят като балистични ракети с близък радиус на действие. По този начин Пхенян се опита да подтикне Вашингтон да направи отстъпки в преговорите за ядрената програма на Северна Корея.
Ивая заяви на Шанахан и Джеон, че действията на Пхенян представляват явно нарушение на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН и призова САЩ и Япония да заемат същата позиция. Президентът на САЩ Доналд Тръмп, обаче заяви на пресконференция с японския премиер Шиндзо Абе през миналата седмица, че „моите хора смятат, че това може да бъде нарушение, но аз гледам на това по друг начин“.



Превод и редакция: Светлин Божков