Осло. Действията на НАТО в арктическите води близо до руската граница се вписват в отбранителната политика на Алианса. Това заяви генералният секретар на организацията Йенс Столтенберг в отговор на въпрос от Независимая газета. Увеличаването на броя на подводниците на НАТО, влизащи в пристанищата на северна Норвегия, напоследък тревожи руското ръководство, което обещава да даде подходящ отговор на „ескалацията на напрежението“ и „увеличаването на рисковете от военна дейност“ от страна на Осло, пише в. Независимая газета.
„Норвегия е суверенна страна и има право да работи както в Норвежко, така и в Баренцово море“, заяви Столтенберг, отговаряйки на въпроса на Независимая газета по време на пресконференцията си в Брюксел, където е насрочена среща на министрите на отбраната от НАТО за 13 февруари.
„Нещо повече, Норвегия напоследък активно инвестира в развитието на военноморските сили”, каза Столтенберг. Така правят всички държави, които оперират на север, каза той и добави: „Свидетели сме на засилване на руските въоръжени сили в региона - това е изграждането на сериозна военноморска база на Колския полуостров, разполагането на подводници, способни да носят ядрени оръжия“.
Според Столтенберг, дейността на НАТО в арктическите води е необходима за „гарантиране на отбраната и възпирането“. Алиансът обаче се ръководи от необходимостта да се избегне ненужно напрежение, каза генералният секретар на военния блок.
Загриженост за ситуацията в арктическите води изрази официалният представител на руското външно министерство Мариая Захарова. На редовния си брифинг тя обърна внимание на публикации в норвежките медии, според които през последното десетилетие броят на ядрените подводници, принадлежащи на страните-членки на НАТО в Северна Норвегия, се е утроил. Например, миналата година наблюдателите са регистрирали 27 такива посещения. „В същото време все повече примери за активното участие на Норвегия в изпълнението на плановете на НАТО за увеличаване на присъствието на Алианса в Арктическия регион“, каза Захарова.
В Осло не отричат факта, че броят на подводниците на НАТО, влизащи в пристанищата на Северна Норвегия, е нараснал рекордно през последните години. Например 2018 г. е особено „плодотворна“ в това отношение. Причината обаче, според Barents Observer, е обичайната промяна в инфраструктурата на НАТО. Така през 2009 г. беше затворена норвежката база Олавсверн (близо до Тромсьо). След това подводниците на Норвегия и нейните съюзници в Северноатлантическия алианс на практика не разполагаха с пунктове за доставка, оставени на север. Поради тази причина норвежките власти се опитват да компенсират затварянето на Олавсверн, като позволят на техните съюзници да влязат в едно от пристанищата в Северна Норвегия. Става дума за гражданското пристанище Grötsund-Tønsnes. Намира се на 375 км западно от границата с Колския полуостров. Влизането на подводници на НАТО, както бе отбелязано в Осло, са свързани изключително с необходимостта от решаване на технически проблеми.
По-рано тази седмица в Осло беше представен годишният доклад на норвежкото военно разузнаване, където бяха оценени рисковете и заплахите за националната сигурност на страната. Както можеше да се очаква, голямо внимание беше отделено на Арктика. „Акцентът върху увеличаването на военната си мощ и конфликта със западните страни принуждават Русия да се обърне повече към Китай, за да поддържа развитието на инфраструктурата на подходящо ниво“, заяви Мортен Хага Лунде, ръководител на норвежкото военно разузнаване. Той подчертава: при тези условия военното сътрудничество между Русия и Китай само набира скорост. „В дългосрочен план трябва да бъдем готови за по-очевидното присъствие на Китай в нашите собствени и в съседните райони”, каза ръководителят на норвежката разузнавателна агенция, коментирайки констатациите, представени в доклада. „Това развитие съответства на целите на президента Си за развитието на въоръжените сили, това е част от амбициите на свръхсила“, каза Лунде.