Техеран. Иранският президент Хасан Рухани пристига в Ирак на 11 март на тридневно официално посещение, съобщава в. „Независимая газета“. Ръководителят на Ислямската република ще се срещне с ръководството на Ирак, като главна тема е укрепването на двустранните отношения в политическата и икономическата сфера въпреки всички санкционни мерки, предприети от САЩ срещу Техеран. Вероятно, контактите на двете съседни страни показват безсилието на САЩ срещу иранското влияние в Ирак.
По време на пътуването иранският лидер трябва да се срещне с иракския си колега Бархам Салих, премиера Адил Абдул-Махди, както и с председателя на парламента Мохамед Ал-Халбуси. По информация на иранската държавна агенция „Мехр“ една от задачите на Рухани, който е на посещение в съседната държава, е укрепването на двустранните отношения в политическата, икономическата и културната сфера. Това пътуване изглежда особено важно на фона на обещанията на американското ръководство частично да запазят военното си присъствие в Ирак, за да „наблюдават“ действията на Иран. Президентът Доналд Тръмп все още не демонстрира сигурност относно момента и степента на изтегляне на контингента от Сирия, но показва твърдо намерение да поддържа плацдарм за противодействие на иранската външна политика в региона.
В момента двустранната търговия между Ирак и Иран възлиза на 12 милиарда долара, а двете съседни държави възнамеряват да го увеличат до 20 милиарда годишно. Въпреки факта, че Съединените щати активно се опитват да ограничат регионалните връзки на Иран, които смятат за виновни както за нарастващия ракетен потенциал, така и за готовността за създаване на ядрени арсенали, обратната ситуация се развива около външнополитическите контакти на Техеран. Иран е на ръба на изолацията от западните държави и се съсредоточава върху съседите си в региона. Ирак отдавна е сред приоритетите на Ислямската република. Що се отнася до политиката, срещата на Рухани с влиятелния шиитски лидер аятолах Али ал-Систани, който е доста придирчив в контактите си с официални лица от други държави, има значителна роля.
Програмният координатор на Руския съвет по международни работи Руслан Мамедов заяви в разговор с „Независимая Газета, че едностранното оттегляне от „ядрената сделка“ и последвалите пълномащабни санкции срещу Иран оказват негативно влияние не само върху икономиката на Ислямската република, но и върху свързаната с нея иракска икономика. „Иран е жизненоважен за Ирак в сектора на електроенергията“, отбелязва Мамедов. „Министърът на електроенергията в Ирак, един от най-уважаваните технократи в офиса, Луай Ал-Хатиб, заяви, че е невъзможно да се откаже от вноса на електроенергия от Иран поне до 2020 година. В това отношение американците са принудени да позволят на иракчаните да внасят газ и електричество от Иран“. Иранско-иракските отношения са доста сериозни и изпълнени със собствена програма за символични жестове, насочени към регионалните и извънрегионалните сили, убеден е анализаторът.
„Американците са в постоянен контакт с иракските си партньори и наистина са наясно с откровеното недоволство на иракчаните по отношение на регионалната политика на САЩ", каза Мамедов. - Неотдавнашното изявление на администрацията на Тръмп, че САЩ ще запазят военните си сили в Ирак, за да „наблюдават” Иран, получи силен отговор от Багдад. След това иракският президент напомни на американците, че трябва да направят това, за което са призовани - борбата срещу тероризма и нищо повече. Струва си да припомним, че Иран оценява значението на Ирак в региона и разбира необходимостта от постоянна работа с иракчаните на терен. През последните шест месеца Багдад се превърна в своеобразна Мека за регионални и извънрегионални политици. В навечерието на това пътуване, например, имаше и петдневно посещение - на иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф. Той показа на иракчаните, че Тръмп си позволява да дойде в американската база, без да пита, поставяйки под въпрос важната за региона концепция за уважение“.

Превод и редакция: Калоян Пенков