Сближаването между Русия и Япония пречи на Пентагона, коментира руският вестник “Независимая газета“.
Министрите на външните работи и отбраната на Руската федерация Сергей Лавров и Сергей Шойгу ще проведат среща в Токио с японски колега на 30 май във формат 2 + 2 със съответните си японски колеги. Първоначално Токио искаше да обсъди китайската военна заплаха в такъв диалог, но Москва отказа. Ето защо дискусията ще се съсредоточи върху проблемите на сигурността в региона, по-специално ядрената програма на КНДР, която засяга и двете страни. Токио протестира срещу присъствието на руските войски в Южните Курили, а Москва е загрижена за разполагането на американски елементи на противоракетната отбрана близо до границите на Руската федерация. Тъй като няма съгласие по териториалния въпрос, страните вероятно ще се съсредоточат върху съвместното икономическо развитие на оспорваните острови.
Японско-руските отношения се колебаят в диапазона "топло - студено". Японският премиер Шиндзо Абе направи опит да постигне подписването на мирен договор и уреждането на различията с помощта на руския президент Владимир Путин. Многократните срещи на двамата лидери помогнаха за облекчаване на напрежението, породено от спорните острови. Двустранният диалог 2 + 2 също е стъпка към сближаването на двете сили, от които зависи в голяма степен сигурността в Азиатско-тихоокеанския регион. Според Министерството на външните работи на Руската федерация на предстоящата среща страните ще обсъдят актуални въпроси на глобалния и регионален дневен ред, включително развитието на ситуацията около Корейския полуостров, Сирия, въпросите на неразпространението, контрола на оръжията, както и сътрудничеството в борбата с новите предизвикателства и заплахи.
Струва си да се обърне внимание на факта, че между силите за сигурност е постигнато известно взаимно разбиране. И не само на министерско равнище. Генерал-лейтенант Юаса Горо, началник на щаба на сухопътните сили на Японските сили за самоотбрана беше на посещение в в Русия. Той обсъди перспективите за военно сътрудничество с генерал Олег Салюков, главнокомандващ на сухопътните войски на Русия. Гостът посети Военно-учебно-научния център на Общовойсковата академия.
Но тъй като междудържавните отношения до голяма степен зависят от волята на двамата лидери, те остават крехки. В края на крайщата, нито Путин, нито Абе ще останат на власт завинаги. Обективната реалност е, че Токио и Москва изповядват различни ценности. Япония е свързана със Запада с хиляди нишки. Нищо чудно, че водещият мозъчен тръст в Австралия, Институтът Лоуи, обяви Япония за лидер на либералния ред в Азия. А руската власт е привързана към авторитарните методи на управление.
Нещо повече, не без основание Москва счита военния съюз на Япония със САЩ за сериозна пречка за установяването на силни мирни отношения с Токио. Американските военни планове в региона подкопават доверието на Москва в изявленията на японските политици.
В разговор с вестника Валери Кистанов, ръководител на Центъра за японски изследвания към Института за далекоизточни изследвания на Руската академия на науките, каза: „Разговорите във формат 2 + 2 ще се проведат при затворени врати. Япония отказва да разкрие съдържанието на преговорите. Въпреки това е ясно, че проблемът със сигурността ще заеме важно място. Те ще говорят за темите, които Путин и Абе ще обсъждат на предстоящата среща през юни на срещата на високо равнище на Г-20 в Япония.
Русия е загрижена за предстоящото разполагане на елементи на американската система за противоракетна отбрана в Япония. Една от тези инсталации ще бъде разположена близо до руска територия. Въпреки че японците твърдят, че тези средства са предназначени да предпазват от севернокорейски ракети, Москва не може да игнорира тези стъпки от Токио и Вашингтон, подчерта експертът.
Тъй като не е възможно да се постигне напредък в разрешаването на териториалния спор, страните вероятно ще обърнат повече внимание на перспективите за съвместна икономическа дейност на островите Южен Курилски хребет. Вече са определени насоките на сътрудничество. Остава да се разработи правна рамка за него, заключи Кистанов.
Във всеки случай, Токио смята, че контактите във формат 2 + 2 с Русия създадоха добър прецедент за разрешаване на конфликти с Пекин. Както съобщава Киодо, японското правителство предлага на Китай редовно да се среща с външните министри и министрите на отбраната. Така Токио се надява да постигне деескалация на ситуацията в Източнокитайско море, където всяка страна претендира за суверенитет над необитаемите острови Сенкаку. Пекин все още не е отговорил на тази инициатива.