Берлин. Ще промени ли Германия прагматичния подход към Русия, коментира руският вестник “Независимая газета“.
Малко вероятно е ниските чинове на московската полиция, които арестуваха кореспондента на интернет изданието „Медуза“ Иван Голунов, да са били наясно как техните действия ще се отразят в международен мащаб. Както отбелязва Центърът Карнеги в Москва, операцията срещу Голунов е получила политическа цена, явно неочаквана за участниците в нея, които се надяват, че ще трябва да се плати колективно, включително и от държавния глава.
Ясно е, че Кремъл улови и се опита да предотврати негативните последици от неквалифицираните и прибързани действия на полицията. Но горчивината остава и това става претекст за редица изявления на високопоставени държавни и политически фигури на германската социалдемокрация. Става дума за федералния президент Франк-Валтер Щайнмайер и експерта по външната политика на фракцията на ГСДП в Бундестага Нилс Шмид.
Заслужава да се отбележи, че германската държавна информационна агенция Deutsche Welle (DW) цитира думите на президента на Федерална република Германия, изречени от него в лятната резиденция на президента на Финландия, където се провежда двудневна конференция за външната политика и политиката на сигурност. Според Щайнмайер е неприемливо мълчаливо да се одобрява, че пространството за свобода на изразяване на руското гражданско общество все повече се стеснява. Неотдавнашното задържане и последващото освобождаване на Голунов отново показва, че е необходимо да се запази бдителността, каза ръководителят на германската държава.
"Нашите способности да променим Русия са ограничени", каза Щайнмайер. Според него Европа трябва да „бъде по-наясно с това“ в интерес на по-функционалното партньорство”.
Разбира се, това твърдение може да се припише на случайността, съвпадението, традиционния европейски възглед за свободата на словото. Но случаят е най-вероятно друг. Случаят на Голунов беше причината германските социалдемократи да започнат да преоценяват позицията си по отношение на Русия след събитията в Киев през 2014 г., които, както знаем, завършиха с свалянето на президента Виктор Янукович, анексирането на Крим към Русия и кризата в Източна Украйна. Това е подкрепено от факта, че Щайнмайер веднага "на един дъх" говори за факта, че "конфликтът в източната част на Украйна и анексирането на украинския полуостров Крим имат голямо влияние върху отношенията между Европа и Русия." Надеждите за всеобхватно партньорство с Русия с нарастваща степен на интеграция не бяха оправдани, добави той. Според Щайнмайер, в момента двете страни изпитват "дълбоко разочарование", цитира социалдемократическият президент на Германия DW.
Приблизително със същите думи описва ситуацията, която се развива в отношенията между Европа и Русия, външнополитическият експерт на ГСДП Шмидт. Той призова за преразглеждане на позицията на социалдемократите по отношение на "Путинова Русия", смятайки, че позицията на ГСДП трябва да стане "трезва и критична". В интервю за Frankfurter Allgemeine Zeitung той заяви, че "политиката, основана на лични отношения с президента Путин, преследвана от канцлера Герхард Шрьодер и външните министри Франк-Валтер Щайнмайер и Зигмар Габриел, трябва да бъде нещо от миналото".
Във връзка с това е необходимо да се разбере какво обяснява подобен зигзаг на външнополитическата линия на социалдемократите и какво може да очаква Москва в близко бъдеще.
Не може да се изключи, че ръководството на ГСДП, към което трябва да се брои президентът Щайнмайер, въпреки че този пост предполага официална безпартийност, е загрижено главно за слабите резултати, които партията показва на избори на всички нива. Малко вероятно е обаче опитът да се измести спадът в популярността на социалдемократичните идеи сред немските избиратели върху Москва ще помогне на ГСДП да засили позицията си.
Известно е, че и канцлерът Ангела Меркел, и редица зелени лидери, които сега стават политически лидери на страната, и представители на опозицията, ако имаме предвид левицата и Алтернатива за Германия, заемат по-реалистични позиции, отколкото някои от представителите на някога водещата политическа партия ГСДП . Заслужава да се спомене бившият канцлер Шрьодер, който остава виден представител на ГСДП, който наскоро призова за признаване на реалностите по отношение на собствеността на Крим в Русия.
Изходът от очертаните промени във външната политика на ГСДП по отношение на Русия може се окаже възможността за промяна на позицията на Германия и в резултат на това затягане на санкционния режим на ЕС. Всъщност, както отбелязва DW, цитирайки президента Щейнмайер, "не е възможно да се води бизнес с бъдещата Русия по обичайния начин".

Превод и редакция: Юлиян Марков