Москва. На 14 февруари лидерите на Русия, Иран и Турция Владимир Путин, Хасан Рухани и Реджеб Тайип Ердоган ще се срещнат в Сочи, за да обсъдят съдбата на Сирия, след като американската администрация обяви, че ще изведе от тази страна военния си контингент, пише „Независимая газета“.
Пред журналисти Сергей Вершинин, заместник външен министър на РФ, обяви: «мисля, че главният въпрос, който ще обсъждат, е как да направят така, че евентуално американско оттегляне да не създаде дестабилизация и хаос, да се гарантира плавен контрол над ситуацията. Бих поставил въпроса в друга плоскост – как да се осигури безопасност на всички страни и от всички страни ». А после е добавил: « Самите президенти определят дневния ред. Но, естествено, в него ще бъде включен и анализ на онова, което се случва „на земята“, онова, което може все още да се предприеме в рамките на една координация между трите държави-гаранти на процеса „Астана“, за да се осигури голяма стабилност „на земята“, да се закрепят успехите в борбата с тероризма и никъде в Сирия да не се допускат терористични прояви ».
Ще се засегнат, може би, и въпроси за конституционния комитет, чиито членове трябва да се захванат с въпроси, свързани с усъвършенстване на Основния закон на арабската република. Лидерите на трите страни, известени като „астанинската тройка“, ще обсъждат политическия процес и задачите, свързани с развитието на Сирия след края на конфликта. Пред журналистите Вершинин обръща внимание именно на това: «Винаги сме говорили за необходимостта да се оказва хуманитарно съдействие на Сирия, което не зависи от политически изисквания. Говорим за такъв важен въпрос като завръщането на сирийските бежанци по домовете им. И този процес се развива независимо дали на някого му харесва това или не».
Сред главните въпроси, според руския заместник външен министър е съдбата на сирийската провинция Идлиб. Според руската страна тя продължава да е и ще си остане главното огнище на напрежение в Сирия, тъй като в нея именно се намират все още останки от редица радикални групировки, като „Ал Нусра“, „Хайят Тафрир аш-Шам“, „Хурас ад-Дин“, „Туркестанска ислямска партия“. Най-важният въпрос обаче при проблема с политическото регулиране на процесите в Сирия след конфликта се остава перспективата за степента на турското и иранското влияние. Анкара се надява да установи контрол над северните части в арабската република, които в момента са в ръцете на кюрдските въоръжени сили. Като една от мерките за неутрализация на тези две влияния Кремъл вижда в подкрепата на аравийската монархия на кюрдите в североизточна Сирия, когато обаче американските военни напуснат тези части.

Превод и редакция: Ивелина Ватова