Авторитетни експерти от осем държави се събраха в Рим, за да споделят обща загриженост относно потенциалното оттегляне на Руската федерация и Съединените щати от Договора за премахване на ракетите със среден и по-малък обсег (ДРСМО) и да се опитат да разработят нови форми на контрол над въоръженията.
Международните режими за контрол на оръжията преживяват драматични времена. По-малко от два месеца преди края на ДРСМО перспективите за Договора за мерките за по-нататъшно намаляване и ограничаване на стратегическите офанзивни оръжия (СТАРТ III) са напълно неясни; Появяват се нови видове стратегически оръжия, подходящи за използване на ядрено оборудване, ракетните технологии се развиват бързо. Проблемът с денуклеаризацията на Корейския полуостров остава нерешен, Иран обяви възобновяването на обогатяването на уран във връзка с изтеглянето на САЩ от ядрена сделка. Същевременно ядреният тероризъм продължава да представлява сериозна заплаха за международната сигурност.
Като цяло заплахата от ядрена катастрофа става по-осезаема от всякога през последните три десетилетия. В такава ситуация свикването на конференция на Международния Люксембургски форум на тема „Контрол на въоръженията: тежестта на промяната“ изглежда изключително уместно. Откривайки го, председателят на организационния комитет, главният изследовател в Центъра за международна сигурност, Владимир Дворкин от Руската академия на науките, се оплака: "Имаше трудни времена в поддържането на принципите на стратегическата стабилност, но по-лоша, отколкото сега, ситуация никога не е имало."
Политици, експерти и учени, които се събират на една маса, открито и зад закрити врати обсъждат това, което може да стане новият стълб на архитектурата на сигурността в Европа и в световен мащаб. Към тях се присъединиха лидерите на петте водещи международни организации, които изучават проблемите на контрола върху ядрените оръжия.
Превод и редакция: Юлиян Марков