Новината, че по време на преговорите в Москва, президентите на Русия и Турция Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган, не можеха да се споразумеят за цената на газа, развълнува обществеността. Експерти смятат, че най-вероятно страните ще стигнат до компромис: възможна е отстъпка, но в замяна на нещо - например достъп до пазара на дребно в Турция. По-сериозните опасения са предизвикани от съдбата на втората транзитна линия: „Турският поток - 2“ едва ли ще бъде пуснат преди 2021 г., казват експерти. Този път Сърбия се явява проблемният участник в проекта.
“Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган не са се споразумели за цената на руския газ”, съобщиха информационните агенции по повод на преговорите между президентите на Русия и Турция.
„Що се отнася до енергоносителите, за които говиори Ердоган каза, те (цените на газа - НГ) се формират не по волята на„ Газпром “, а по пазарен метод. Това са цените на пазара, те не са определени от Газпром по директен начин ”, заяви руският президент на пресконференция след преговорите.
„И тук има въпроси, има проблеми. Нашите турски приятели настояват за някои варианти, поради търговски причини, "Газпром" предлага други решения, каза Путин. "Но тези решения ще продължат да съществуват, ще ги търсим, защото ценим турския пазар и отношенията с турските партньори."
"Даже не толкова цените, въпреки че това е много важен параметър", продължи президентът. „Става въпрос за стабилността на доставките на руски газ. Турция има много договори в областта на доставките на газ, не всички изпълняват своите договорни задължения, а Русия последователно изпълнява както обемите, така и цените, работи на базата на дългосрочни договори и, въпреки всички ценови показатели, създава основни условия за развитието на турската икономика, защото бизнесът разбира как ще живее в бъдеще, уверен съм в тези доставки. "
Освен това, както отбеляза Путин, в есенно-зимния период Русия увеличава обема на доставките по искане на турското правителство, "защото други партньори на Турция не са в състояние да се справят със задълженията си".
В резултат на това разногласията заплашват ли цените на проекта? Експертите, попитани от изданието, смятат, че въпреки различията всъщност заплахата за пускане на първата тръба на „Турски поток“ е минимална. - Това не е първият такъв случай. Можем да си припомним историята на проекта за директен газопровод от Русия до Турция – „Син поток“, който в момента работи. Когато са били построени, в Турция са казали същото, че руският газ е скъп и е необходима отстъпка. Но постепенно газопроводът бе запълнен до 100%, ситуацията беше решена. Така е и тук - казва Сергей Правосудов, директор на Националния енергиен институт.
Както експертът очаква, партньорите ще седнат на масата за преговори, ще обсъдят предложенията и ще се намери компромис, "защото страните са много зависими един от друг." Освен това Турция вече има дългосрочен договор с Русия, от който няма да може да се откаже за една нощ.
"Отстъпка е възможна в замяна на нещо", продължава Правосудов. Той посочва един хипотетичен пример: възможно е да се организират не само доставки на границата, но да се създаде съвместно предприятие, което започва да работи на пазара на дребно, където цената е значително по-висока. В резултат на това, както обяснява експертът, предоставяйки отстъпка в търговията на едро, в рамките на съвместно предприятие, компанията доставчик не губи нищо, защото започва да печели от доставки на дребно.
„Ние вярваме, че първата тръба на „Турски поток“ ще бъде пусната в експлоатация съгласно плана в края на 2019 г., а преди пускането на газопровода Русия и Турция ще разрешат всички въпроси по ценообразуването”, съгласява се Наталия Милчакова, заместник-директор на центъра „Алпари”. "Особено след като строителството на първата линия вече е към завършване: през март морската и наземната част на първата линия на газопровода бяха свързани."
"Изграждането на морския участък на газопровода е завършено, строителството на сушата продължава както е планирано", увери Ердоган предния ден.
„Не става дума за пълен отказ на Турция от руския газ. Ако например Москва откаже да определи приемлива цена за Турция в договора, то тогава турският потребител няма да намери по-евтин от газта на съществуващия пазар и не може да бъде намерен в такъв обем, какъвто желаят ”, коментира Александър Пахомов, директор на Фонда за развитие и медиация на горивата и енергийния комплекс. , Според него, ние виждаме опита на Турция да разбере на каква отстъпка от "Газпром" може да разчита.
Много по-тревожна е съдбата на втората тръба на „Турски поток” - все още с нея има много проблеми. В началото на 2018 г., когато "Газпром" получи разрешение да постави втора линия в изключителната икономическа зона и териториалните води на Турция, председателят на "Газпром" Алексей Милер обяви: "Сега точно и двата газопровода ще бъдат пуснати в експлоатация до крайния срок, до края на 2019 година. "
Експертите се съмняват. Правосудов припомня: „Първата тръба ще осигури газ за Турция. В резултат на това ще се освободят газопреносни мощности на територията на Украйна, Румъния и България, чрез които днес се осъществява транзита на руски газ за Турция. Тези мощности могат да бъдат пуснати в обратен режим, така че газът да преминава от Турция към България. Проблемът може да възникне в Унгария и Сърбия, които в момента получават транзит на газ през Украйна. За да се присъединят към „Турски поток” е необходимо да се изгради свързващ газопровод между България и Сърбия, както и да се модернизират българските и сръбските газопреносни системи до границата с Унгария .
„Тези дни Сърбия трябваше да започне изграждането на свързващ газопровод, но засега това не се е случило. Така ще започне ли строителството; ако започне, ще бъде ли завършено навреме, до края на тази година, както е обещано в Сърбия, това е въпрос, има големи съмнения за това ”, каза Правосудов .
Според него най-вероятно Сърбия няма да има време - "това означава, че втората тръба няма да бъде заредена или ще бъде заредена минимално". Това ще изисква модернизация на старата инфраструктура, изграждане на свързващи маршрути. "До края на 2021 г. вероятно цялата тази работа ще бъде завършена", казва правосъдието.
Тези опасения не са неоснователни. Забавянето на създаването на газопреносна инфраструктура в Централна и Източна Европа ще принуди Газпром да изчака поне една година след приключването на строителството на газопровода „Турски поток”, така че да може да изпълни втората фаза на проекта за доставка на газ за Европа; газопроводите, свързващи „Турски поток“ с югоизточната част на Европа, ще бъдат готови не по-рано от януари 2021 г., съобщава Интерфакс, като цитира източници, близки до проектите.
"Що се отнася до втората тръба, времето за нейното изграждане и въвеждане в експлоатация е трудно да се предскаже", признава Милчакова. Експертите припомнят, че по-рано самите руски служители многократно са изисквали "засилени конкретни гаранции" както от Европейския съюз, така и от една самата България по отношение на съдбата на втората тръба, но такива досега не са получени.