Несъгласуваните сигнали на САЩ за следващите им стъпки в североизточна Сирия предизвикват гняв от техните съюзници в НАТО. Посещението на американската делегация в Анкара не успокои турското ръководство, което очевидно разбра, че Съединените щати прибързано са обявили оттеглянето на контингента си от Сирийската арабската република. Както следва от изявленията на турски официални представители, Анкара разчита на прехвърлянето на американските бази в североизточна Сирия на своите сили.
Посещението на съветника на президента на САЩ за националната сигурност Джон Болтън и председателят на комитета на началниците на щабовете на американските въоръжени сили генерал Джоузеф Дънфорд в Анкара не намлиха тревогата на турското ръководство за това кой ще остане в Североизточна Сирия. Плановете, обявени по-рано от президента на САЩ Доналд Тръмп за изтеглянето на американския контингент от Сирия, вероятно ще бъдат сериозно преразгледани. Във Вашингтон мислят не само за времето на "изтеглянето" от Сирия, но и за това дали е необходимо да оставят териториите, в които се намират американските съветници абсолютно незащитени. Според Болтън САЩ няма да напуснат Сирия, докато не получат гаранции за сигурността на верните си съюзници в борбата срещу "Илямска държава" - сирийските кюрди.
Обвиненията за преследване на кюрдите предизвикаха вълна от възмущение в турското ръководство. Президентът Реджеп Тайип Ердоган заяви: „Изявленията, че Турция се бори с кюрдите в Сирия, са злонамерени клевети. Не можем да се съгласим с твърденията на Болтън. Тези, които разпространяват клевета, се опитват да играят върху настроенията на световната общност. ” Турците могат да бъдат разбрани: изявленията на Болтън показват, че Белият дом дълбоко обмисля дали да остави североизточната част на Сирия на произвола на съдбата. След спора с представителя на американската администрация, Ердоган просто отказа да се срещне с него в Анкара. Болтън трябваше да преговаря с прес-секретаря на турския лидер Ибрахим Калън. Ситуацията не беше коригирана дори от уверенията на Дънфорд в желанието на САЩ да защити Турция, което той даде на среща с турския национален министър на отбраната Хулуси Акар и началника на Генералния щаб на турската армия генерал Яшар Гюлер.
В Анкара, както изглежда, се надяваха Съединените щати да им оставят базите си в Сирия. "Очакванията на Турция са, че всички оръжия (прехвърлени от САЩ на кюрдски сили – бел.авт) ще бъдат върнати, ние продължаваме да работим в тази посока. Очакваме също, че американските военни бази в Сирия ще бъдат затворени или прехвърлени под контрола на местните сили ”, каза Калън след среща с Болтън. Очевидно под "местните сили" Турция разбира сирийската опозиция, контролирана от Анкара. "По време на разговорите ни с американците не бе обсъждано създаването на буферни зони", добави говорителят на Ердоган. Съдбата на сирийския Манбидж, който рискува да стане цел на нова операция в Турция, също остава неясна.
Превод и редакция: Юлиян Марков