Москва. Доналд Тръмп иска да дразни демократите с контакти с Владимир Путин, пише руският вестник „Независимая газета“.
Посещението на държавния секретар Майкъл Помпео в Сочи на 14 май може да се интерпретира като част от подготовката за разговорите между Владимир Путин и Доналд Тръмп. Това до голяма степен се дължи на самия Помпео, който в наскоро съобщи за възможна среща между двамата лидери в рамките на на срещата на върха на Г20 в Осака (28-29 юни). В Кремъл очевидно са готови за преговорите. Въпросът е защо му е това на Тръмп в контекста на подготовката за изборите през 2020 г., преди които неговите опоненти със сигурност ще се въоръжат с “руското досие”.
Разговорите между президента и държавния секретар в Сочи се съсредоточиха върху проблемите на двустранните отношения, стратегическата стабилност и разоръжаването, както и на кризите, които избухнаха около Венецуела, Иран и Северна Корея.
Вашингтон е на ръба да използва сила срещу Каракас и Техеран. Поне към такива опции склоняват Тръмп неговите съветници. В навечерието на преговорите в Сочи, The New York Times, цитирайки високопоставени източници, каза, че изпълняващият длъжността министър на отбраната Патрик Шанахан е представил на Тръмп редица отговори на влошаването на ситуацията около Иран. Едно от тях, казват събеседниците на вестника, включва изпращане на контингент от 120 000 войници в Близкия изток. Подобен сценарий е възможен, ако Иран или контролираните от него формирования в други страни сами потърсят конфликт. Укрепването на контингента може да бъде отговор на разработването на атомни оръжия от Иран, пише NYT.
Срещата с Путин бе предшествана от разговор между Помпео и руския външен министър Сергей Лавров. "Мисля, че е време да започнем да изграждаме нова, по-отговорна и конструктивна матрица на взаимното възприемане на проблемите и сме готови за това", заяви руският министър по време на приветственото слово. „Разбира се, ако американските ни партньори проявят реципрочен интерес. Важна предпоставка за успеха на нашите усилия е възстановяването на доверителен диалог на различни нива - от най-високото до работното“.
Шефът на американската дипломация, от своя страна, отбеляза: „Радвам се да Ви видя отново, за втори път след две седмици, и знам, че все още ще имаме възможност да се срещнем на срещата на Г-20 и ще имаме много възможности да общуваме. " Майкъл Помпео подчерта: „Аз съм тук (в Сочи), защото президентът Тръмп е решен да подобри тези отношения.
Посещението на Помпео и предходните преговори с Лавров по време на срещата на Арктическия съвет принудиха наблюдателите да говорят за промяна на основната фигура, отговорна за диалога с Русия. Преди това от САЩ се смяташе, че тази мисия е поверена съветника по националната сигурност на Тръмп Джон Болтън. Сега, както се предполага, той е изпаднал в немилост пред президента на САЩ заради „яростната“ позиция за Венецуела и Иран.
"Можем да предположим, че предметът, който е обсъден сега е Венецуела или международната кампания срещу Иран - те са до голяма степен прерогатив на държавния секретар," каза Фьодор Лукянов, председател на президиума на Съвета по външна и отбранителна политика на Руската федерация. „Болтън дойде, когато имаше дискусии около Договора за премахване на ракетите със среден и по-малък обхват (ДРСМО), но ми се струва, че това няма значение. Помпео и Болтън са хора от един и същи тип, хора с ясни възгледи за Русия като неизбежен, много важен и доста досаден елемент на международната система. Трябва да се разберат с нея по някакъв начин по редица въпроси. А фактът, че преговарящите се променят, един или друг, не означава нищо за нашите отношения. "
Срещата на Помпео с руското ръководство в Сочи се състоя в контекста на нов фактор - окончателният доклад на специалния прокурор Робърт Мюлер за предполагаемата „руска намеса”.
"Докладът на Мюлер не оказва влияние върху тона на преговорите, защото Помпео и Болтън представляват позицията на Тръмп", каза Лукянов. - А позицията му винаги е била, че това (руското досие. - "НГ") е проблем, е измислен проблем, който демократите са раздули, за да навредят. Единственото влияние е изчезването на дамоклевия меч като потенциален импийчмънт. Това донякъде развърза ръцете по отношение на нови разговори за контакти с Русия. Докато документът не беше публикуван, администрацията нямаше възможност да направи нищо. Сега се появи тази възможност. Но тя се появи, а съдържанието - не. За Тръмп Русия е маловажна, ако си представите система от неговите приоритети. Русия заема много отдалечено място там. "
Експертът отбелязва: „Струва ми се, че за отношенията на Тръмп с Русия, среща с Путин, туитове за това как се разбираме и така нататък е преди всичко начин да се демонстрира пред опонентите си в Америка колко ниско ги поставя и колко безразличен е той към мнението им. Тази теза е особено интересна в условията на предстоящите президентски избори в САЩ. Като цяло, предизборната кампания вече е започнала, но експертът смята, че на изборите през 2020 г. темата за Русия няма да заема същото място като миналия път. "Макар че някой все още ще върти следващата вълна от руска намеса", признава Лукянов. "Въпреки това, опитът показва, а и политическите стратези на Демократическата партия трябва да се вземат предвид, че това има малък ефект върху настроението на избирателите."

Превод и редакция: Юлиян Марков