Преминавайки в нелегалност, "Ислямска държава" (ИД) продължава да диктува условията си в Ирак. Властите не могат да се справят с ежедневния терор. Всички опити на местното население да привлече подкрепата на опълчението и правоприлагащите органи и да откаже да плати данъците на „Ислямска държава“ се сблъскват само със затягането на мерките от страна на нелегалната организация. Най-важното е, че бунтовниците продължават да изпълняват концепцията си за „колкото по-лошо за вас, толкова по-добре за нас” без никакви пречки: пожарите, започнали в средата на май в земеделските области на Ирак, които след това се разпространиха в Сирия, са доказателство за това.
Този сезон в Ирак заради обилните валежи се очакват рекордни реколти от зърно, поради което правителството планира да намали обема на вноса на пшеница от САЩ и Австралия. Въпреки това, от 14 май, земеделските площи изгарят в провинциите Дияла, Салах ал-Дин, Найнава, Киркук, Анбар и в северните райони на Багдад. Точният брой на палежите е неизвестен, но според местните служители по сигурността са извършени най-малко 80 саботажни операции. И това са действията, насочени към подкопаване на продоволствената сигурност на страната и инвестиционния климат.
Първо, за първи път иракските сили за сигурност успяха да проследят и елиминират саботьори едва на 30 май. Второ, пътищата за гасене на пожар биват минирани от импровизирани устройства, които подкопават усилията както на местните, така и полицейските органи, което причинява паника и не позволява на хората да предприемат действия. В допълнение, земеделските производители се страхуват от прибиране на реколтата, поради страх от евентуални взривни устройства в полетата и близо до домовете им. Трето, не само полетата с ечемик и пшеница биват палени, но също и електроцентрали и магазини (например в Багдад и Васит). На четвърто място, по време на опитите за гасене на пожари неизвестни лица извършват нападения на позициите на племенни милиции, като унищожават бронираните превозни средства на постовете. Проблемите със сигурността вече са предизвикали оставките на трима високопоставени военни командири в провинциите Нинава, Дияла и Салах ал-Дин. Пето, въпреки факта, че конкурентните ферми са заподозрени в редица палежи, местните хора признават, че бойците от ИД им дават ултиматум - или плащайки закът (данък), или унищожаваме реколтата.
От своя страна, ИД като структура пое отговорността за "селския тероризъм" в Ирак и сирийската провинция Хасака (последващите палежи в Сувайда, Рака и Деир-ез-Зор не бяха официално потвърдени от бунтовниците). Това е направено чрез бюлетина Al-Naba, който се издава само на арабски всяка седмица и е пряко свързан със структурата на ИД, за разлика от информационната агенция Амак, която самите бойци определят като „независимо“, въпреки че твърдят, че предават съобщения само с връзки към източници. Между другото, статиите от Al-Naba станаха основа за материали на списания, ориентирани към външно потребление - Rumiyah, Dabiq и др., И задължителните инфографики във всеки брой са преведени и на руски език.
ИД разглежда палежът като "отмъщение за изгаряне на мюсюлмански селища", като те все още ясно се придържат към конфесионалното разделяне: от една страна, те унищожават шиитските посеви, а от друга - наказват сунитските "отстъпници" в "Сирийските демократични сили".
Пожарите – не са ново средство в подривната борба. Така че, през 2012 г. списанието на Ал Кайда на Арабския полуостров, Inspire, призова последователите си да „палят” и публикуваха инструкции как да направят запалително устройство с таймер.
Сега ИД, въз основа на публикувани снимки, използва устройства, които се активират от мобилен телефон. Това позволява на бойците да се придържат към тактиката, описана от самите редактори на Al-Naba в няколко броя след териториални загуби и която накратко може да бъде описана като изтощаване на врага с бързи набези, без цел да се завземе територията. Така че, само в Ирак, нападенията върху силите за сигурност и опълченците, както и взривяването на обекти са фактически ежедневие.
ИД в сегашното си състояние се върна към обичайната бунтовническа позиция от времето на американското нахлуване в Ирак, когато, както се казва в един сензационен видеоклип от 2017 г., „едно поколение с твърди намерения расте в огнената пустиня“. Но сега организацията има различен статут - това е утвърдена марка за тероризъм, която има опит в управлението на стотици хиляди хора както на териториите под негов контрол, така и в „виртуалния халифат“. В същото време, според наличната информация, в резултат на създаването на механизма на "паралелно командване" през 2015 г. загубите и вътрешното разделение не променят съществено реалната управленска структура на ИД - всички ненужни неща като провинциални управители и др.
Тръстиковите лехи, планините близо до кюрдските зони, пустинята и подземните тунели на сирийско-иракската граница – всичко това служители, проповедници и бойци използват доста добре за подслон и при това, отчитайки факта, че те, очевидно, в този статус пребивават открито само през нощта. Но някой формират мрежа от поддръжници във филтрационните лагери, където често се държат бежанци, някой се записват като бойци за статистика, а някой - предимно мобилизиран от ИД по време на отбранителни битки за големите градове - се реабилтират и се записват в редиците на "Сирийските демократични сили" или дори в проиранското опълчение в Сирия.
Загубата на територии и опитите на местните специални служби, които разчитат на външна подкрепа, за смазване на "ядрото" и "корените", актуализираха в ИД въпроса за незабележимите операции и организацията на плащанията.
Тактиката е ситуационна и зависи от поведението на конкретен враг в дадена област. Например, операцията може да бъде разширена, както се случи с второто залавяне на Палмира, когато, очевидно, първоначалната цел беше да се достигне до складовете за оръжия и да се премахнат оръжията преди пристигането на авиацията се смени с цел превземане на града и едва след това - да се обсади въздушната база Тияс и да се достигне до Хомс. Или операцията може бързо да бъде ограничена поради заплахата да попадне в обкръжение, което е възможно, предвид опитите за предотвратяване на прераждането на „халифата“. В този случай ИД продължава да разчита ефективно на местни информатори. Така, според доклади, след като представители на ливанската „Хизбула“ и местните про-ирански групи на срещата се съгласиха да създадат свободен механизъм за търсене на бойци от ИС в пустинните райони Ирио-иракските гранични райони, първият такъв отряд незабавно бе победен.
Налице е доста широко разпространено мнение, че ИД се различава от „Ал-Кайда“ с това, че последната не се нуждае да контролира териториите, а да има „сигурни убежища“, които се осигуряват от локализацията на клоновете, като им придават относителна независимост. Едва ли тази версия е 100 процента правилна: всяка радикална организация, например "Мюсюлманско братство" , всъщност се придържа към подобен модел на локализация и "национализация" на фрагменти, което се осигурява от местните особености, наличието / отсъствието на пратеници на място и накрая, на методите на всяване на страх.
ИД оцелява благодарение на своята смелост и гъвкавост, която зависи от качеството на обучението на командното ниво, надарено с достатъчна степен на автономност при вземането на решения. Съответно контролът върху конкретни земи за организация очевидно не е от значение за извършването на „екстериториален” саботаж и терористични актове: членовете му разчитат на пробудени или спящи „клетки“ на обикновени мигранти, използват мафиотски механизми за контрабанда и др.
С други думи, „халифатът” е физически „халифат”, срещу чието създаване, между другото, някои от лидерите на Съвета на Шура са говорили, е необходимо не толкова за контрол на земите, колкото за преминаване от чисто саботажни тактики на съществуване към видими успехи.
В този смисъл ИД и „Ал- Кайда“ сега са преки конкуренти в надпреварата за притежание на един или друг фронт на войната. Според източници в Ирак, на фона на терора, граничещ с изнудването, и наскоро официално официално обявеното от Абу Бакр ал Багдади преместване на центъра на операциите на ИД в Африканския регион, създава всички предпоставки „Ал-Кайда“ да се опита отново да засили дейността си в Ирак. , На фона на изострянето на иранския проблем и иракската корупция, това не прилича на фантастичен сценарий.
Превод и редакция: Юлиян Марков