Пекин. Китайският президент Си Дзинпин ще посети Северна Корея. Неговото посещение ще демонстрира подкрепата на Пекин за позицията на Пхенян за денуклеаризацията. Възстановявайки близките отношения със Северна Корея след дълъг период на охлаждане, Китай придобива нов лост на съпротивата срещу Вашингтон, който се опитва да попречи на страната да стане лидер в областта на високите технологии. В същото време Пекин няма нищо против да играе ролята на посредник за намаляване на напрежението между Съединените щати и Северна Корея, пише руският вестник “Независимая газета“.
Пътуването на Cи, насрочено за 21-22 юни, не е обичайно събитие. За последен път бившият лидер на Китай Ху Дзинтао е бил в съседна страна преди 14 години. Причината за толкова дълъг интервал, според западни източници, е взаимното недоверие към съюзниците в Корейската война от 1950-1953 г. един към друг.
Но сега, както може да се заключи от брифинг от ръководителя на отдела за международни отношения на ЦК на Китайската комунистическа партия (ККП) Сон Тао, всичко това е в миналото. Генералният секретар на Централния комитет на ККП, Си Дзинпин и председателят на Работническата партия на Северна Корея Ким Чен-ун се срещнаха четири пъти през годината и постигнаха значителен консенсус по редица въпроси. Така успяхме да отворим нова страница в отношенията между двете страни. ” И двете страни, обясни китайският служител, "насърчават заинтересованите страни да положат усилия за постигане на ядреното разоръжаване на Корейския полуостров, за да защитят мира и стабилността на полуострова и да разрешат проблемите чрез диалог и консултации".
Когато китайски чиновник съобщава нещо на пресата, не е лесно да стигнем до същината на въпросното събитие. Агенция Reuters съобщи, че посещението на Си ще даде началото на началото на интензивни дипломатически контакти около Корейския полуостров. Първоначално те ще говорят за него на срещата на върха на Г-20 в Осака, а след това президентът на Съединените щати Доналд Тръмп ще посети американския си съюзник Южна Корея.
И Cи действа начело. Той предприема пътуване до Северна Корея в момент, когато напрежението между Вашингтон и Пхенян се увеличи. След провала на срещата на върха Ким и Тръмп в началото на тази година Пхенян възобнови тестването на някои видове оръжия, като даде ясно да се разбере на Вашингтон, че ако не отслаби санкциите, последствията ще бъдат сериозни.
И така, какво иска да постигне високият китайски гост? В разговор с „НГ“ Александър Лукин, преподавател във Висшето училище по икономика, каза: „Китай, както и Русия, смята, че провалът на американско-севернокорейските преговори е главно по вина на САЩ. В крайна сметка, те отказват да решат въпроса стъпка по стъпка. Си Дзинпин показва, че подкрепя позицията на Северна Корея. Той вероятно ще се увери, че севернокорейците наистина са съгласни с елиминирането на ядрените оръжия. И тогава той ще каже: „Виждате, те са съгласни, но американците мътят водата“. Американците не са съгласни с поетапното решение, а искат Пхенян да се откаже от всичко, без да предприемат противоположни стъпки. Това означава, че посещението на Cи ще бъде своеобразен акт на подкрепа за Северна Корея."
Ан Йнхай, професор в Университета на Корея в Сеул, казва, че Си има още по-важна цел. Той ще позволи на САЩ и Южна Корея да знаят, че той може да върне Ким на масата за преговори и да действа като посредник между тях.
А в замяна Си вероятно ще настоява за сделка на фронта на търговска война със САЩ. Влиянието върху Северна Корея може да се превърне в коз на Китай в конфликти със САЩ в Южнокитайско море и по въпроса за Тайван.
Си също ще обяви предоставянето на продоволствена помощ на Северна Корея. Нейното земеделие страда от природни бедствия и недостиг на торове.
Има и друга тема, която лидерите на двете страни заобикалят мълчаливо, но въпреки това не е отстранена от дневния ред. Според професор Ан Ким Чен-ун възнамерява да укрепи военния съюз с Китай. Пхенян иска да покаже, че ако американците прибегнат до военната опция, китайците ще дойдат на помощ на страната му.
Но има ли военен съюз между Северна Корея и Китай? В разговор с „НГ“ Александър Воронцов, ръководител на отдела за Корея и Монголия в Института за ориенталистика на Руската академия на науките, отбеляза: „Договорът за Съюза беше подписан през 1961 година. Първо, ръководителят на Северна Корея Ким Ир Сен подписа подобно споразумение с Москва, а след това се върна през Китай и подписа с Пекин. Имаше клауза за взаимопомощ. Русия отказа да удължи това споразумение и сключи ново, без тази клауза. А с Китай това споразумение остава, т.е. законно остава в сила. По време на периода на утежняване на кризата със САЩ през 2017 г. Пекин, чрез тези медийни източници, които се смятат за неговите неофициални говорители, обявиха: ако Северна Корея е първата, която започва бъркотия, то Китай няма да му помогне. Но ако атакуват съседната страна, Китай ще й помогне. "
Вярно е, че в момента никой няма да започне война. Белият дом заяви, че ще приветства посещението на Си в Пхенян и възнамерява да продължи да работи по денуклеаризацията на Северна Корея.
Превод и редакция: Юлиян Марков