Москва. Ще бъде ли разрушен балансът на ядрените сили на САЩ и Русия, на фона на все по-охладняващите отношения между двете свръхсили, коментира руският вестник “Независимая газета“.
В началото на април тази година, от 3 април до 12 април, в Женева на редовна среща в рамките на двустранната консултативна комисия (ДКК) бяха обсъдени въпроси, свързани със спазването на действащия Договор за ограничаване на стратегическите ядрени оръжия СТАРТ-3. Преди изтичането на договора през 2021 г. се планират още няколко такива събития. Но останалите две години те може да не са достатъчни, за да бъде удължен стария договор или да бъде сключен нов договор СТАРТ-4. Относно необходимостта от преговори по СТАРТ-3, допринасящи за удължаване на действието му, говори руският президент Владимир Путин.
Според Договора СТАРТ-3 страните се ангажират да балансират своите ядрени арсенали до 5 февруари 2018 г., така че всяка страна да има общ брой оръжия, които не надвишават 700 единици за разгърнати междуконтинентални балистични ракети (МБР), балистични ракети на подводници (БРП) и тежки бомбардировачи, 1550 единици за бойни глави на разположени МБР, БРП и ядрени бойни глави, разпределени за разгърнати тежки бомбардировачи, 800 единици за разгърнати и неразположени ракети-носители на МБР, разгърнати и неразположени ракети-носители на БРП, разгърнати и неразположени тежки бомбардировачи.
Според Държавния департамент на САЩ, от началото на договора, страните обменят 14,6 хиляди документа за местоположението и движението на оръжия, провеждат 252 проверки на място и 17 сесии на ДКК. Днес обаче Москва не може да провери автентичността на публикациите на Държавния департамент, според които Съединените щати са намалили стратегическите си офанзивни оръжия до равнището, предвидено в договора. Например, не е възможно да се потвърди, че тежките бомбардировачи, преоборудвани от Пентагона, не могат да носят стратегически ядрени оръжия, според руското външно министерство.

Ограниченията за СТАРТ-3 за Русия бяха оценени от военните експерти като минимално удобни поради развитието на системи за противоракетна отбрана и наличието на неотчетени ядрени арсенали на съюзниците от САЩ, Великобритания и (в по-малка степен) Франция. Съединените щати обявиха намерението си да разработят ядрени заряди с ниска мощност за БРП. Смята се също така, че повторното използване на деактивираните ракети-носители не представлява голям проблем. Събитията в света потвърждават, че така нареченото взаимно намаляване на ядрените и конвенционалните оръжия е повлияло на намаляването на способността на Русия да гарантира независимостта и суверенитета си.
Въпреки това, Русия е готова за по-нататъшен диалог по ядреното разоръжаване, заяви Владимир Путин в интервю за телевизионния канал NBC преди година. Предвид появата на най-новите оръжейни системи в страната, намаляването на броя на балистичните ракети и бойни глави вече не е толкова критично.
Поканите за удължаване на договора се чуват от американската страна. Държавният секретар на САЩ Майкъл Помпео подчерта, че Договорът СТАРТ-3 трябва да бъде разширен, ако Москва и Вашингтон успеят да изработят приемлив вариант. Той говори за присъединяването на Китай към този договор, така че Пекин да допринесе за глобалната сигурност. Но Китай твърди, че Руската федерация и Съединените щати, като двете основни ядрени сили, трябва да решат въпроса помежду си. В същото време държавният секретар смята, че за разлика от Договора за премахване на ракетите със среден и по-малък обсег (ДРСМО), СТАРТ-3 като цяло се спазва.

Ръководителят на американското стратегическо командване, генерал Джон Хейтън, също смята, че Белият дом не трябва да се отказва от СТАРТ-3. Според него това споразумение е от полза не само за Съединените щати, но и за целия свят. Той съветва властите да започнат преговори с Москва за контрол на ядрените оръжия.
ООН смята, че "този договор е единственият международен правен инструмент, който ограничава размера на двата най-големи ядрени арсенала". Но управляващите в САЩ нямат общо мнение по този въпрос. Конгресменът Лиз Чейни и сенаторът Том Котън представиха законопроект в долната камара на Конгреса, забраняващ финансиране за подновяване на СТАРТ-3, докато Русия не се съгласи да намали своите тактически ядрени оръжия и да разшири договора до най-новите оръжия.
Както вече беше заявено в Белия дом, преговорите за стратегически офанзивни оръжия могат да се разрушат просто заради недоверието между Руската федерация и САЩ. Перспективите за разширяване на СТАРТ-3 все още не са определени. Според експерти не може да се изключи, че Вашингтон ще забави преговорите за обсъждане на петгодишен допълнителен срок на своите действия или ще се откаже изцяло договора. Няма гаранция, че страните ще могат да го заменят с ново споразумение.
Руските експерти смятат, че е необходимо да се сключи ново, всеобхватно споразумение, което ще разшири договорната база на Русия и Съединените щати върху нестратегическите ядрени оръжия, противоракетната отбрана и други важни въпроси, а също така може да вземе предвид приоритетите на САЩ за разработване на ядрени оръжия и създаване на нови ядрени заряди с ниска мощност за потенциална ескалация на ядрен конфликт.
Като цяло Договорът СТАРТ е компромис и със сигурност трябва да вземе предвид интересите на националната сигурност на Руската федерация и САЩ. Като средство за взаимен контрол СТАРТ-3 е необходим. Той осигурява поддържането на баланс в областта на стратегическите ядрени сили, както и мониторинг и контрол на процесите на по-нататъшно развитие и усъвършенстване на такива оръжия. Цялата световна общност също се интересува от факта, че големите ядрени сили ограничават своите ядрени арсенали.