Юлия Тимошенко настоявя да се проведе закрито заседание на Върховната Рада, на което президентът и ръководителите на правоприлагащите органи да обяснят какво се случва по силата на военното положение. Опозицията се съмнява в необходимостта от специален режим до края на годината. Властите, продължавайки да говорят за заплахата от военна инвазия от Руската федерация и се готвят да засилят контрола върху информационното пространство на Украйна.
Законопроектите за мерките за защита на информационното пространство бяха внесени в парламента в началото на есента. Те предизвикаха много противоречия, така че дебатът беше отложен. Въпреки че адвокатите на Върховната Рада не препоръчаха на депутатите да одобрят законопроекти, два документа бяха поставени в дневния ред за вечерта на 4 декември.
"Те искат да прокарат предизборните ограничения на свободата на словото зад прикритието на военното положение", каза представител на опозиционната фракция.
Говорим за законопроектите "За измененията в някои закони на Украйна за защита на информационното пространство" и "За измененията в Закона на Украйна" за телевизионното и радиоразпръскването "по отношение на повишаването на информационната сигурност и противодействието на държавата-агресор". И двата документа са обосновани от "въоръжената агресия, извършена от Руската федерация и информационната война срещу Украйна". Теоретично законите са насочени към защита на украинските национални интереси и противопоставяне на вражеската пропаганда.
Първият от тях включва изменение на съществуващите закони "За борба с тероризма" и "За санкциите". Депутати предлагат да се допълни съществуващия списък с дефиниции на терористичната дейност в закона с "информационно осигуряване на терористичните организации, незаконни въоръжени групи, както и на други лица, които извършват, вземат участие или допринасят за терористична дейност, окупацията на територията на Украйна, на въоръжено нападение срещу Украйна." Под информационната подкрепа означава създаването или разпространението на информация в медиите. Това определение дава възможност да се под ударите на този закон да попаднат телевизионни канали или интернет сайтове, които споменават ДНР/ЛНР или дават новини от Руската федерация като съучастници на сепаратистите. Адвокатите на Върховната Рада обърнаха внимание на факта, че формулировката на закона позволява "всяко споменаване ... да се счита за популяризиране и да се приравни с терористични дейности".
Вторият документ за дейността на телевизионните и радио-телевизионните организации получи отрицателна оценка на Главния научен и експертен отдел на Върховната Рада. Става дума за забраната да се излъчват по телевизията и радиото "изявления, които оправдават или признават за легитимно окупацията на територията на Украйна, ако такова излъчване има за цел да подстрекава омраза и омраза. Под забраната трябва да попаднат и термини, които противоречат на украинското законодателство - например имената Донецка/Луганска народна република или споменаването на техните лидери. Нарушителите могат да се сблъскат не само с глоба, но и с по-строги санкции - до затварянето на телевизионния канал, например.
Превод и редакция: Юлиян Марков