Пловдив
Около 1000 сигнала са получени за произшествия след интензивния дъжд в Пловдив. По данни на НИМХ количествата валежи са били около 70 л/кв. м. Заради усложнената метеорологична обстановка в града заседава кризисен щаб, ръководен от началника на ОДМВР-Пловдив старши комисар Атанас Илков. На място пристигнаха и министърът на вътрешните работи Младен Маринов и директорът на ГДПБЗН гл. комисар Николай Николов, които направиха оглед на щетите. Ситуацията постепенно се нормализира, няма сигнали за бедстващи и пострадали хора. Единствените поражения по инфраструктурата в града са по настилката на бул. „Санкт Петербург“. Очаква се ремонт да бъда извършен в най-кратки срокове.
Министър Младен Маринов заяви, че над 12 са били критичните точки в Пловдив по време на пороя. „Една от тях е при управлението на НКЖИ в града, където половин метър вода само ни делеше от товa да бъдат залети всички елтабла, които да доведат до изключване на напрежението по линията, но се справихме отлично”, каза той. Вътрешният министър благодари на всички от кризисния щаб, които са работили през цялата нощ - районни кметове, областен управител, служители на пожарната и на МВР. От своя страна, гл. комисар Николай Николов заяви, че около 30 души са били евакуирани и извадени от автомобилите си по време на пороя. Имало е и евакуация на хора към по-високи етажи за осигуряване на безопасност на деца и възрастни, както и на лежащо болни.
Асеновград също пострада от поройните валежи. Разрушена е асфалтовата настилка на няколко улици в града, като най-засегната е улица „Конушка“, където водната стихия е откъснала парчета асфалт. Проблеми има и в кварталите „Горни Воден“ и „Долни Воден“, където са разрушени пътни настилки и тротоари. Общински кризисен щаб с цел превенция бе свикан и в Карлово. Беше разпоредено на кметовете на населените места от общината да предприемат превантивни мерки по обезопасяване на невралгични точки и наблюдение на отводнителните шахти.
Велико Търново
21 л/кв. м са отчетените количества валежи във Велико Търново. 11 са получените сигнали за наводнени сгради и улици, закъсали автомобили и паднали дървета. Придошли води на река Янтра затлачиха с дървета моста на пътя Горна Оряховица – Първомайци и наводниха двора на църквата „Св. 40 мъченици". Специализирана техника разчисти отворите на мостовото съоръжение и изпомпи водата от двора на храма. Предприети са мерки за наблюдение на коритото на Янтра и за ранно предупреждение на хората за евакуиране при необходимост.
Частично бедствено положение беше обявено в Община Горна Оряховица. Сутринта на 3 юни Александровският мост до Първомайци беше затворен, тъй като дъгите му бяха затлачени от клони и дънери, довлечени от реката. Специализирана техника почисти събралите се наноси вследствие на обилния дъжд. Непрекъснато се следят нивата на реките в цялата област, както и в съседните райони.
Казанлък
В Казанлък също бяха измерени количества валежи от 21 л/кв. м. Вътрешният министър Младен Маринов посети града, за да направи проверка на щетите. Той обясни, че бързата реакция на общината, полицията и екипите на пожарната безопасност е допринесла за минимализиране на щетите в района. „Хубаво е, че много хора са откликнали и са се притекли на помощ на пострадалите. Това е показателен знак, че в обществото се възражда традиционната за българина съпричастност към проблемите на другите“, коментира Маринов и изрази увереност, че с общи усилия на хората ще бъде помогнато да възстановят щетите. „Прави се всичко възможно за минимализиране на щетите, благодарение на ракетните площадки районът е предпазен от градушка, което би довело до сериозни загуби за стопаните и за селскостопанската продукция“, заяви вътрешният министър.
Стара Загора
Над 60 са сигналите за отводняване на сгради и дворове, паднали дървета и закъсали автомобили и автобуси след проливния дъжд в Стара Загора. Екипи на пожарната са евакуирали хора от закъсал автобус към село Горно Ботево, извършено е отводняване на жилищни сгради в Стара Загора и село Християново. Екипи на РСПБЗН - Казанлък са участвали в евакуиране на хора в село Средногорово от залети с вода къщи и дворове от придошлите води на река Гюрлийска. Екипи на РСПБЗН - Гурково са участвали в евакуиране на хора в Николаево и отводняване на залети с вода къщи и дворове от паднали интензивни валежи от дъжд. Екипи на РСПБЗН - Опан са участвали в евакуиране на майка и две деца от къща залята с вода в село Бяло поле, община Опан и залети с вода къщи и дворове в село Опан и в село Тракия. В селата Горно Ботево, Яворово и Ракитница са отстранени паднали дървета по пътното платно и е осигурено нормално преминаване на автомобилите. В ТЕЦ 2 са работили 2 екипа от ПБЗН за отводняване на шламова помпена станция-3 и сгуроотвал.
Частично бедствено положение е обявено на територията на старозагорската община Опан заради интензивните валежи в района. Те са причинили наводнения в домовете на много хора и в селскостопански постройки. Силният вятър е съборил дървета, има залята от водата инфраструктура, както и преливащи дерета.
Множество сигнали за наводнени имоти и съборени дървета са получени и в областите Пазарджик, Кюстендил, Видин, Сливен, Кърджали и др. Няма пострадали хора и нанесени сериозни материални щети.
Във връзка с критичните нива на язовирите и реките министърът на околната среда и водите Нено Димов заяви, че няма информация за прелели водни басейни. Активиран е щабът за наблюдението им. „Ние следим постоянно прогнозите и сме в контакт с НИМХ. Очаква се валежи да има и в Северозападна България, така че там, където има прогноза, там са и наблюденията. Ресурсът, с който разполагаме, е на терен и хората там докладват за ситуацията“ поясни министър Димов.