Миналия месец правителството на Рамуш Харадинай наложи 100-процентни мита върху вноса на стоки, произведени в Сърбия и Босна и Херцеговина. Мярката обаче не обхвана продукцията на чуждестранните компании, опериращи в страната. С последното решение на Прищина под ударите на новите мита попаднаха девет чуждестранни компании, които имат заводи в западната ни съседка.
Решението на правителството в Прищина е взето по предложение на Министерството на търговията и промишлеността (МТИ) на Косово. Ресорният министър Енрихт Шаля поясни, че на правителството на Косово е предложено от „приятели партньори" всички компании от Сърбия да бъдат третирани по еднакъв начин.
„МТИ иска да третира равноправно всички фирми и затова премахва списъка на компаниите, които не плащат митата. Решението ще влезе в сила на 1 януари 2019 г.“, поясни Шаля.
Министър-председателят на Косово Рамуш Харадинай подчерта, че последното, както и предходното решение за увеличаване на митата за вноса от Сърбия и Босна и Херцеговина е отговор на агресивната и враждебна политика на Белград към страната. Като последно доказателство за подобно поведение той посочи писмата, които сръбският му колега Ана Бърнабич изпрати до различни страни, включително до Албания, с призив за оттегляне на признаването на независимостта на Косово.
Харадинай подчерта, че подобно поведение на официален Белград е неприемливо за Прищина и че митата ще останат в сила до признаването на Република Косово от Сърбия.
Само ден по-рано посланиците на САЩ, Великобритания, Италия, Германия и Франция призоваха Косово да даде шанс на споразумението със Сърбия, като премахне митата. Решението на косовското правителство от миналия месец доминираше срещата между лидерите на Прищина и дипломатическите представители в Прищина на т.нар. петте големи страни. Последните настояха за постигането на „примирие“, за да се даде възможност за окончателно уреждане на спора между Белград и Прищина през първата половина на следващата година.
Дипломатите призоваха косовските власти да отменят 100-процентните мита за сръбския внос поне до април следващата година. В замяна те изразиха готовност да положат усилия за убеждаване на Сърбия да преустанови кампанията си за насърчаване на страните да оттеглят признаването си на Косово.
Новината за разширяването на списъка на компаниите, които ще бъдат облагани със 100-процентови мита, буквално взриви официален Белград. Сръбският вицепремиер и министър на търговията, туризма и телекомуникациите Расим Ляич призова международната общност и по-специално Европейския съюз и САЩ за незабавна реакция на решението на Прищина да въведе 100-процентни мита за вноса в страната на стоки от чуждестранните компании, опериращи в Сърбия.
Ляич припомни вчерашното изявление на представител Прищина, че митата може да бъдат временно отменени и отбеляза, че ден по-късно е взето напълно противоположно решение.
„Така че това е най-новият сигнал за всички международни организации и институции, най-вече за Брюксел и Вашингтон, да реагират спешно, защото сега техните компании са подложени на санкции“, подчерта Ляич.
На свой ред ръководителят на Службата за Косово и Метохия Марко Джурич заяви, че с решението си да въведе 100-процентни мита за вноса в страната на стоки от чуждестранните компании, опериращи в Сърбия, Прищина обявява война на големи световни марки и в същото време „наругава“ петте най-влиятелни страни, чиито посланици се срещнаха с с представители на институциите Прищина в четвъртък.
Според Джурич действията на Прищина показват, че албанците не са честни, когато казват, че искат нормализиране на отношенията и постигане на споразумение със Сърбия, а се стремят точно към това това, което предупреди сръбският президент Александър Вучич - по-нататъшната ескалация на напрежението между двете страни.
„Прищина потъва все по-дълбоко в калта на собствените си луди решения и това дори не е тъжно, смешно е“, заяви Джурич пред репортери в отговор на решението на косовските институции.
Той посочи, че международната общност не е реагирала навреме на „глупавите ходове на Прищина" и че е наложила огън на петрол и е създала политически предпоставки за войната със световните компании.
Джурич подчерта, че Сърбия ще продължи да се противопоставя и противопоставя на подобна политика. „Ние сме за свободна търговия, нормални отношения и равни възможности за всички. Това, което те правят, е чиста лудост", подчерта Джурич.
Не по-малко емоционална бе и реакцията на министъра на отбраната на Сърбия Александър Вулин. „От терорист не се става държавник, от Косово не се прави държава!“, бе коментарът на военния министър на Белград по повод решението на кабинета в Прищина.
Според изявление на Министерството на отбраната Вулин е подчертал: „Сърбите имаме поговорка, която може да послужи на държавите, признали Косово, да разберат политиката на (премиера Рамуш) Харадинай – „Храни куче да те лае“.
След решението на Прищина да въведе нови мита върху стоки, произведени от международни компании в заводите им в Сърбия, най-голямата партия на етническите сърби в Косово – „Сръбска листа“ призова международната общност да реагира и да „вразуми“ косовските власти възможно най-скоро, подчертавайки, че това е безпрецедентен акт, насочен срещу сърбите.
„Докога ЕС си затваря очите си за нарушаването на всички международни споразумения и институционални уреждания над сърбите, което е най-прякото подкопаване на мира в този регион? Това ли е съветът, който големите пет (САЩ, Великобритания, Франция, Германия и Италия) са дали на „отрочето“ си? Това е въпрос, на който – за съжаление, няма да получим отговор“, се казва в изявление на партията.
В текста се подчертава, че заплахата за оцеляването на една нация в Европа през XXI век трябва да бъде осъдена и санкционирана най-бързо.
„Решението на Прищина да въведе нови мита, което означава пълна блокада на вноса на сръбски продукти, а сега и на стоки на международни компании, показва уязвимостта на албанските политици и неспособността на международните представители да накажат антисръбското и антицивилизационно поведение, което застрашава оцеляването на сръбското население в Косово и Метохия“, алармираха от „Сръбска листа“.
Редакция: Тереза Герова