Достатъчна информация ли получават вярващите за начина, по който трябва да потърсят религиозните си права? Статистически, в държавата няма голям брой жалби за верска дискриминация, но има случаи, когато на определени лица не се уважават тези права. Най-често това са случаи на мюсюлманки, които покриват определени части от тялото си. Последният случай в публичното пространство е, когато на жена с шал върху главата, не й е било позволено да влезе в скопски ресторант. Комисията за защита от религиозна дискриминация е определила тази ситуация като дискриминационна.
Експертите в тази област са на мнение, че в страната все по-рядко има случаи на пряка нарушаване на правото да изразяваш принадлежността си към определена религия. В същото време според тях тя се проявява като непряка дискриминация, с ясно изразен ефект към членовете на съответната група.
През 2018-та Комисията за защита от дискриминация се е занимавала два пъти с този въпрос.Казусите, които е разглеждала, са били свързани със свободата и правата на мюсюлманките. Според Александър Спасеновски, член на тази Комисия, правната и институционална рамка на Република Македония са така направени, че да се насърчава равенството между религиозните общности.
Превод и редакция: Ивелина Ватова