Агенция „Фокус“ представя превод на статия с уточнението, че публикуваните материали отразяват единствено позициите на авторите.
През уикенда, 16-17 февруари, професор Робърт Гарланд от университета „Колгейт“ в Ню Йорк публикува статия под заглавие „За Александър Велики и Република Северна Македония“
Цитирам само частта, в която става въпрос за езика, на който са говорили македонците: „…Така че аргументът за езика си остава, и той отваря един труден въпрос: дали македонците говорят на някакъв гръцки диалект или специален език, а може би комбинация? Те нямат литературни записи и не оставят никакви надписи на техния собствен език, така че нямаме надеждни факти“.
Предполагам, че професорът, г-н Робърт Гарланд, е ценител на историята на Елада (Гърция), и разбира се, фактът, потвърден в света на историографията, е, че Александър Велики не е знаел езика на елините, затова е повикал Аристотел, който е живял в Атина, за да го научи да говори елински. Така че този „труден въпрос", както го наричат проф. Робърт Гаралд, е добре осветен и не е ясно защо го определя като „трънлив“.
В историята на човечеството е имало господство над определени култури и езици. Днес това е господството на англофониите и в цивилизования свят няма човек, който да не говори английски език, което не означава, че всички, които говорят този език, освен родния си език, македонски и пр., са англичани или американци.
Тези данни показват, че Александър Велики е имал уважение към елинската култура, като доминираща по това време, и е искал да разшири знанията си, но това означава, че той е бил елин. Където обаче е отишъл и която и земя да е завладял, той е разпространявал по това време доминиращата култура на елините. Това обаче по никакъв начин не отрича неговия македонски произход.
Така в онези страни, които е завладял, е бил Александър Македонски, а не Александър Елински. Промяната я прави по-новата история, която го нарече Велики. И той наистина е бил Велики, но Макдонски.
Иначе професорът със сигурност знае, че Древна Елада е била до Лариса. Когато Османската империя се разпаднала през 1912 г., Великите сили, тогавашни и днешни, дадват една от трите части на Македония на Гърция, която се нарича Егейска Македония, а останлите две – Вардарска и Пиринска – на Сърбия и на България. Именно това доведе до двете Балкански войни между страните, недоволни от разпределението на Великите сили.
И само да добавим, че името Македония не е само привилегия на Гърция, то е привилегия на Балканите. Е, тук гърците насърчават лозунга „Македония е Гърция", а не „Гърция е Македония". Искам да кажа, че една глупост води до друга глупост.
Превод и редакция: Тереза Герова