В световния доклад на Организацията на обединените нации за наркотиците и престъпността (UNODC) 2018 г. се изчислява, че около 450 000 души са починали през 2015 г. в резултат на употребата на наркотици. От тези смъртни случаи 167 750 са пряк резултат от разстройства, причинени от употребата на различни наркотични вещества. Според други проучвания на UNODC световното производство на опиум през 2016 г. се е увеличило с една трета в сравнение с предходната година. Различни проучвания обаче показват, че количеството конфискуван хероин в световен мащаб се е увеличило драстично от 2015 г. насам. В докладите се посочва, че наред с големия брой конфискации, смъртните случаи, свързани с употребата на хероин, също се увеличава. Тези данни показват, че наркотиците представляват голяма заплаха за здравето и благосъстоянието, безопасността, сигурността и устойчивото развитие на обществото. Поради тази причина е необходим незабавен отговор за справяне с пазара на наркотици и неговото намаляване в световен мащаб.
От основните маршрути, през които преминават наркотиците, балканският маршрут става по-малко привлекателен. Чрез увеличаване на търсенето на пазара на наркотици се увеличава и количеството, което се транспортира.
Макът, който е от ключово значение за производството на хероин, се отглежда незаконно в три от най-големите региони на света - Югозападна Азия, Югоизточна Азия и Латинска Америка.
Афганистан и Пакистан снабдяват Югозападна Азия, Близкия изток и Европа. Мианмар и Лаос доставят в Югоизточна Азия и Океания, а Мексико, Колумбия и Гватемала доставят в Америка.
След рязкото намаляване на производството в Югоизточна Азия през последните години - около 85%, световното производство на опиум до голяма степен идва от Афганистан, а тези данни се потвърждават от проучване на Европейския център за мониторинг на наркотиците и наркоманиите.
Данните от доклада на Европейския център за мониторинг на наркотиците и наркоманиите от 2015 г. показват, че производството на хероин се увеличава. Маршрутът, който свързва Афганистан с Иран, а след това и през Турция, е най-краткото разстояние до европейските пазари на потребителите. По-голямата част от конфискациите по този стар маршрут се извършват в Иран и Турция. Иран е най-големият конфискатор на хероин в света в продължение на няколко години. От Турция трасето е минава на юг през Гърция, Македония, Албания, Италия, Сърбия, Черна гора и Босна и Херцеговина и на север България, Румъния, Унгария, Австрия, Германия и Холандия. Хероинът влиза и преминава през Европа през Балканския, Северния и Южния маршрут. Балканският маршрут губи инерцията си поради актуализирането на южния път и присъединяването на няколко държави към Европейския съюз от Югоизточна Европа, така че престъпните организации полагат усилия за намиране на нови начини за преминаване през северния път.
Транспортирането на хероин се осъществява чрез пътнически, товрани превозни средства или редовни автобусни линии, организирани от престъпни групи. По време на транспортирането се използват различни начини за скриване на хероина в превозното средство: скрити между различни стоки или залепени към различни части от превозното средство, според проучвания на Европол.
Превод и редакция: Юлиян Марков