Сред съюзниците в Алианса не стихват споровете за той кой, колко и дали има нужда да инвестира в отбраната. Допълнителни дилеми възникнаха след новината, че дори Германия, като най-силният европейски партньор в НАТО и четвъртата по големина икономика в света, постоянно намалява разходите за армията.
Дали всички държави в най-мощния военен съюз изразходват еднакви средства за отбрана и колко европейски съюзници в НАТО споделят финансовата тежест със САЩ при инвестирането във военно оборудване? Тези въпроси станаха актуални в периода, в който Македония извървява последните стъпки към пълноправно членство в Алианса, след което ще трябва да отдели значителна сума за отбраната, която ще се отрази на държавния бюджет.
Разходите за членство в НАТО се определят според БВП на държавите-членки и като се има предвид, че Македония има малко по-нисък БВП от този на Албания, тя ще плаща приблизително същата сума като западната й съседка - около 1,2. милиона евро годишно.
Военнополитическият анализатор Милан Стефаноски казва, че не трябва да се изненадваме от факта, че някои европейски страни не инвестират достатъчно в защитата си, както е в случая с Германия. Той обяснява, че за съжаление в самия съюз, въпреки че има общи правила за финансиране на отбраната, някои държави просто не ги зачитат. Това състояние на нещата, според Стефаноски, е причината САЩ оправдано да критикува съюзниците от Европа, които, казано направо, след като са направили някои инвестиции в отбраната, са решили напълно да оставят финансирането на американците.
„Що се отнася до Македония, мисля, че всички ние добре знаем какво да очакваме във финансов план, когато влезем в алианса. Аз лично вярвам, че въпреки финансова тежест за нас, ние все пак трябва да я приемем, защото по този начин гарантираме сигурността си, която исторически се нарушава редовно на Балканите и по този начин да сложим край на сътресенията“, коментира Стефаноски .
Наскоро американско списание разкри тревожна информация, според която цялата германска флотилия от подводници не се използва. Изненадващ е фактът, че Германия, като една от най-силните страни в света и пионер в мореплаването, си позволява ситуация, в която всичките й подводници 212А са извън употреба. „Всичките шест немски подводници са излезли от употреба, а причината за това е липсата на финансиране за отбрана, както и липсата на персонал и моряци“,написа Popular Mechanics.
Списанието задава въпросът дали Германия, която е четвъртата по големина в света икономика с БВП от 3,47 трилиона долара, наистина няма достатъчно пари, за да поддържа флота.
„Германия като цяло е намалила разходите за отбрана, което сега значително засяга армията. Така от 244 танка „Леопард 2" са активни само 95. През 2014 г. беше отбелязано, че само 42 от 109-те изтребители са действащи и способни да летят. Освен това нито един от 14-те самолета „А-400“ не може да лети. През 2015 г. страната участва във военни операции в Близкия изток, като 29 от 66-те й изтребители се оказаха способни да изпълняват мисии“, стана ясно още от материала в американското списание.
Още военни новини четете в специализираното издание на Фокус "Военни известия".
Превод и редакция: Тереза Герова