Скопие. За какви корени говори Папата в Северна Македония, коментира пенсионираният професор Стефан Поцев от Факултета по технологии и металургия на университета в Скопие в материал в скопиския вестник “Нова Македония“представен без редакторска намеса, като изразените мнения и становища са на автора
Папата по време на престоя си, говори в католическата църква в Скопие, където, обръщайки се към младежите, отбеляза, че един от най-големите проблеми, с които се сблъскват хората днес, е загубената способност за мечтаене. "Когато човек не мечтае, и особено младият човек, той е изпълнен с празнина и безнадеждност днес", насърчавайки ги да "мислят за най-големите си мечти", като ги подтиква да "поемат рискове и да не бъдат живи мъртъвци". В една част от обръщението си той се застъпва за "запазване на корените ", чрез почитане възрастните хора и контактите по-възрастните членове на тяхното им семейство, държавата, институциите, уважението към тях и факта, че винаги ще научават повече за собствените си корени, за съществуването на "корените" на семейството, неговия народ и държавата. Той продължава да говори: "Но не е ли вярно, че тайната на вашата сила, мощ и влияние, дори на младостта, се крие в осъзнаването и опазването на корените на семейството, народа и държавата.
Освен това, той сравни дървото без корен - не може да има дърво с отрязан корен, то е с „гнил плод“. Като уважавате по-старите си в семейството, ще запазите корена си в обществото. Това е "тайната на Вашата сила на младостта". Когато знаете корена, вие сте по-ангажирани с вашите собствени. Използвайте възрастните си, вашите институции, за да разберете вашите "корени".
Постоянно, почти всяка втора дума беше „корен“. И къде са нашите корени? В Северна Македония? И ако бяха, сега са изтрити, ще бъдат изтрити в младостта на нашите внуци. Учебниците трябва да се променят и имаше корени, които на младежите се преподаваха и те се захранваха от корените. Сега не можем да споделим спомените на нашите внуци, защото това ще бъде в противоречие с техните учебници. Ние като стари родители не сме нужни на нашите млади хора.
Всички тези послания на Папа Франциск са недостижими за младите хора в Македония след Преспанския договор. И това, което имаме в историята, не трябва да бъде подкрепяно и преподавано, тези корени сега са общи, което не предизвиква желание да се "мечтае". Ние нямаме "корен". Корените на новата конституция и споразуменията със съседите и името на държавата са нови за нас, а младежът няма какво да попита по-старите и да научи историята. В обръщение към младежите, той казва: "Ние, християните, не трябва да бъдем отделени един от друг и трябва да живеем с нашите приятели и съседи." Но както при договорите, сключени при условие на „erga omnes“, или с договорите, в които сме вписани като безименни или с изтриване и неразпознаване на нашия "корен". И сега "поемаме риска да бъдем живи мъртъвци" като се откажем от корените си.
Интересно е да се отбележи, че съм срещал много малко или никакъв коментар от нашата журналистика или телевизионни коментари за поръката към младите хора на Папа Франциск за подхранване на корена и чрез общуване с възрастните хора в семейства за запознаване с корена. Това противоречи на това, което правителството прави, за да запази и да подхрани корените. Защо нашата разследваща журналистика не изследва призивът към корените на Папа Франциск? Но това, вярвам е, защото се отчуждихме корените си и сега младите не се нуждаят от търсене на корените.

Превод: Юлиян Марков