По повод името Гордана Силяновска-Давкова увери, че в случай на избирането й ще го използва, тъй като то е вписано в Конституцията на страната. Същевременно тя подчерта, че като личност ще се старае при всеки удобен момент да избягва употребата му.
За Река от споразумението печелят всички: Гърция запазва своето минало, а Македония - своето европейско бъдеще.
„За период от десет години в Македония можехме да изгубим страната си от прекалено много любов към нацията, имахме излишък на етнически национализъм, имахме дефицит на държавен патриотизъм“, заяви Река, добавяйки, че с договора за името не се губи нито държавата, нито езика и идентичността.
Пендаровски отбеляза, че спорът е асиметричен още от самото начало, но с помощта на силната подкрепа на международната общност той най-накрая бе решен и двете страни постигнаха споразумение, в резултат на което вратите за НАТО и ЕС са отворени за Македония. Той попита Силяновска дали възнамерява да отвори наново дебата, за да може в крайна сметка да получи по-добра сделка.
Силяновска отговори, че основният постулат в международното право е симетрията на преговарящите и подчерта, че няма да поднови договора заедно с опозицията, а ще продължи по правния път. Той добави, че основата на Хартата на Обединените нации е jus cogens - задължително международно право, което, inter alia, се основава на правото на самоопределение и ненамеса във вътрешните работи.„В името на върховенството на закона и зачитането на jus cogens един ден с правни аргументи може да се оспори поредица от решения от Споразумението от Преспа“, поясни Силяновска.
Пендаровски подчерта, че е съгласен със задължителното международно право, но отбеляза, че без подкрепата на международни фактори страната не може дори да стигне до изравняване на преговорните позиции.
„Теоретично е така, но за да ви попитам на практика, пак ще се обърнем към Международния съд и затова ще се опитаме да оспорим споразумението от Преспа. През 2008 г. подадохме иск, получихме кристално ясна съдебна преценка в наша полза, която в политически план го направихме. И докато през тези протоколни агенции на ООН и отново през Международния съд се опитвате да постигнете по-добра сделка с Гърция, това, което ще се случи междувременно, е Македония да не бъде член на НАТО. Мисля, че това е много рисковано“, допълни Пендаровски.
Силяновска отговори, че като член на академичния състав точно в областта на конституционното право обича да се позовава на задължително международно право, което, както тя заяви, ако се застъпва в правна процедура, ще бъде разбираемо и за Тръмп и за Меркел. Тя изтъкна, че е наясно, че международният ред се основава на сила, а не на правосъдие, но днес всеки в Европа говори за необходимостта от легализация на политиката.
„Съветвам ви да се кандидатирате за декан в юридическия факултет, а не за най-високата политическа длъжност“, отговори Пендаровски.
Река сподели опасенията си, че Преспанският договор може да претърпи промени от гръцка страна, в случай на смяна на властта в Атина.
От редакцията отбелязват, че и тримата кандидати за президентския пост са се опитали да се представят като надпартийни в първия телевизионен дебат.
Превод и редакция: Тереза Герова