Белград/Прищина. След дълго затишие демаркацията между Сърбия и Косово отново бе поставена като опция на масата за преговори, а окончателното решение на спора между Белград и Прищина ще зависи от редица фактори, чиито перспективи се очакват през следващите няколко месеца. Миналата седмица представители на косовските власти дадоха последните от поредицаъа сигнали за евентуален сериозен поврат по въпроса за промяната на границите. Изявлението на министър-председателя на най-младата държава на Балканите Рамуш Харадинай, че „няма независимост, без отказ от част от територията на Косово", остана доста незабелязано в обществото. Колкото и да са малки, това са стъпки са в контекста на ожесточената агитация за „корекция на границите", която защитава държавният глава на Косово Хашим Тачи, отбелязват в редакцията на първия вестник в югозападната ни съседка – „Нова Македония“, като се позовават на материал в електронното издание на белградския Blic.

1. Ситуацията в Прищина

Потенциалното споразумение ще зависи от разрешаването на конфликта Тачи-Харадинай. Изявлението на министър-председателя на Косово, с което за първи път призна, че решението чрез демаркацията има добър „международен фон“, на който той сериозно се противопоставя. Харадинай е наясно, че в евентуалното споразумение с Белград той излиза от по-нататъшната игра и затова предприема агресивни действия, като по нетипичен начин влиза в конфликт с международната общност по въпроса за въвеждането на мита върху сръбските продукти.
Неговата цел е да капитализира популярността, натрупана от антисръбската му позиция, и да провокира падането на сегашната управляваща коалиция. Така на изборите той ще може да увеличи подкрепата си сред избирателите. Подобен сценарой обаче може да доведе до слагането на край на политиката за намиране на разумно решение на спора с Белград. Но и политическият противник на Харадинай – Тачи, също има свой собствен коз – реконструкция в кабинета и смяна на премиерския пост.

2. Избори в Брюксел, Белград и Прищина

Съвсем сигурно е, че изборите, които ще последват в Сърбия, ЕС и Косово, ще блокират диалога между Белград и Прищина. Това означава, че пространството за намиране на бързо решение се стеснява и евентуално споразумение трябва да бъде постигнато до май тази година, когато са насрочени европейските избори. В противен случай преговорите ще бъдат отложени за по-дълъг период, особено се стигне до смяна на властта в Прищина. Важно е ЕС да постигне решение до изборите, защото е сигурно, че след тях в Брюксел ще доминират дестните партии.

3. Ролята на САЩ

Поради ограничения капацитет на влияние върху ЕС, сценарият за включването на САЩ в диалога между Белград и Прищина се използва отдавна. Според настоящата администрация във Вашингтон демаркацията е е идеален вариант за уреждане на проблема. С промяната в отношението на САЩ към Сърбия и призива към Косово да премахне митата, Вашингтон , Вашингтон за първи път изостави неутралната си позиция и стана посредник в диалога.

4. Газивода, Прешевската долина

От страна на Прищина бяха предприети практически стъпки за действително изземване на части от териториите, които имат икономическо значение, особено в райони на северната част на Косово. Продължаващият проект за конфискация също е в ход в Северна Митровица. От албанска страна има настояване за контролиране на стратегически обекти, т.е. Газивода и Трепча.
Засега поведението на властите в Прищина показва три неща. Първо, албанците, като предприемат големи инфраструктурни проекти, планират да обединят Северна и Южна Митровица и недвусмислено изпращат сигнали, че се противопоставят на демаркацията в този град, в който живеят множество представители на сръбската общност. Второ, в община Зубин Поток, в която преобладават етническите сърби, се намира Газивода. Нито Белград, нито Прищина изразиха желание да обсъдят контрола върху язовира. В същия контекст е и статутът на Трепча. Трето, албанските политици, особено Хашим Тачи, също се опитват да обсъдят присъединяването на Прешевската долина към Косово като компенсация за предаването на северната част на страната на Сърбия.

5. Създаване на Общността на сръбските общини

И накрая, предишните въпроси са свързани с предложението за създаване на Общност на сръбски общини. Прищина се противопоставя на изготвянето на необходимата документация, с която да прехвърли някои от изпълнителните функции на местното самоуправление. Според постигнатото по-рано споразумение между Белград и Прищина Общността следва да събира общини с мнозинство сръбско население и да позволява съвместни действия на сърбите в Косово.

Превод и редакция: Тереза Герова