Гръцкото външно министерство изпрати вчера демарш на турски посланик в Атина Бурак Озугергин в знак на протест срещу предполагаем инцидент по време на полета на гръцкия премиер до остров Агатониси. Ципрас твърди, че турските военни самолети са летели в непосредствена близост до хеликоптера, с който е пътувал до Агатониси, за да отпразнува 182-та годишнина от въстанието срещу Османската империя, нещо което турските медии отрекоха, позовавайки се на анонимни източници в турската армия. Междувременно гръцкият ежедневник Kathimerini посочва, че турските самолети са нарушили гръцкото въздушно пространство 47 пъти по време на гръцкия национален празник.
Гръцкото правителство изрази възмущение относно предложението на Ердоган, че бившата византийска църква „Света София“, която сега е музей, може да бъде преустроена в джамия. Гърция реагира на забележките на турския министър на отбраната Хулуси Акар, който публично посочи, че Турция контролира Егейско море.
Серията от събития, които предизвикаха напрежение между съседите, идва след съобщенията за успокояване на бурните междудържавни отношения.
Предполагаемият инцидент с полета на Ципрас настъпи няколко дни, след като външните министри Йоргос Катругалос и Мевлют Чавушоглу се съгласиха, че делегации от двете страни ще се срещнат, за да обсъдят мерките за изграждане на доверие въз основа на споразумение, подписано през 1988 г.
По време на посещението на Ципрас в Турция през февруари Ердоган заяви, че проблемите с Гърция могат да бъдат решени „мирно“, въпреки че има разногласия. Междувременно гръцките медии видяха „малки и предпазливи стъпки към сближаване“ между двете страни.
Гърция и Турция често посочват другата страна за нарушаване на въздушното пространство, а отношенията се влошиха, след като Гърция отказа да екстрадира осем турски войници, обвинени от Анкара за участие във военния преврат в Турция през 2016 г. Покрай екстрадирането на турските войски, Ердоган поиска преразглеждане на Договора от Лозана от 1923 г., което гръцкото правителство не възнамерява да направи. Призивът за преразглеждане на споразумението показа турското желание за по-широко преразглеждане на гръцко-турското статукво. Гърция и Турция са в спор за териториалните води, континенталния шелф и експлоатацията на подводните ресурси.
Превод и редакция: Калоян Пенков