Мелешкану представи приоритетите на румънското председателство на ЕС за следващите шест месеца пред членовете на Комисията по външни работи на Европейския парламент. Външната политика, разширяването на Западните Балкани и отношенията с източните му съседи са в са сред основните приоритети на Букурещ.
В този контекст Мелешкану припомни, че след обявяването на перспективата за дата за преговори с Македония и Албания, ЕС трябва да покаже ангажимента си към тези страни и да започне преговори с тях. Той изрази надежда, че ще бъдат положени необходимите усилия за постигането на тази цел.
"Ние сме на повратна точка в процеса на разширяване към Западните Балкани" - каза министърът, напомняйки миналогодишната стратегия на Европейската комисия за разширяването и на Съвета за общи въпроси от юни, които определиха условията за преговори с Македония и Албания.
„Надяваме се, че нашата подкрепа заедно с отговорността на нашите партньори в процеса и осезаемите резултати от реформите ще създадат положителна атмосфера за започване на преговори с Македония и Албания“ - каза Мелешкану.
Според дипломатически източници в ЕС, Румъния възнамерява да положи специални усилия, за да убеди страните, които най-силно се противопоставят на започването на преговори със Скопие и Тирана, като Франция и Холандия.
Мелешкану добави, че румънското председателство ще продължи да подкрепя процеса на преговори със Сърбия и Черна гора и ще поиска "специално внимание" от страна на ЕС за Босна и Херцеговина.
Румъния иска да се съсредоточи върху регионалното сътрудничество в Западните Балкани и да се фокусира върху младите хора в региона, каза министърът.
Турция, според Мелешкану, остава стратегически партньор за ЕС и комуникационните канали с тази страна трябва да останат отворени. Той не спомена замразяването или блокирането на преговорите с Анкара и припомни, че тя остава страна кандидатка за членство в Съюза.
Превод и редакция: Юлиян Марков