Брюксел. Румънският външен министър Теодор Мелешкану смята, че ЕС трябва да докаже своята ангажираност към Македония и Албания с действия и да започне преговори за членство с двете страни, пише македонският вестник „Нова Македония“.
Мелешкану представи приоритетите на румънското председателство на ЕС за следващите шест месеца пред членовете на Комисията по външни работи на Европейския парламент. Външната политика, разширяването на Западните Балкани и отношенията с източните му съседи са в са сред основните приоритети на Букурещ.
В този контекст Мелешкану припомни, че след обявяването на перспективата за дата за преговори с Македония и Албания, ЕС трябва да покаже ангажимента си към тези страни и да започне преговори с тях. Той изрази надежда, че ще бъдат положени необходимите усилия за постигането на тази цел.
"Ние сме на повратна точка в процеса на разширяване към Западните Балкани" - каза министърът, напомняйки миналогодишната стратегия на Европейската комисия за разширяването и на Съвета за общи въпроси от юни, които определиха условията за преговори с Македония и Албания.
„Надяваме се, че нашата подкрепа заедно с отговорността на нашите партньори в процеса и осезаемите резултати от реформите ще създадат положителна атмосфера за започване на преговори с Македония и Албания“ - каза Мелешкану.
Според дипломатически източници в ЕС, Румъния възнамерява да положи специални усилия, за да убеди страните, които най-силно се противопоставят на започването на преговори със Скопие и Тирана, като Франция и Холандия.
Мелешкану добави, че румънското председателство ще продължи да подкрепя процеса на преговори със Сърбия и Черна гора и ще поиска "специално внимание" от страна на ЕС за Босна и Херцеговина.
Румъния иска да се съсредоточи върху регионалното сътрудничество в Западните Балкани и да се фокусира върху младите хора в региона, каза министърът.
Турция, според Мелешкану, остава стратегически партньор за ЕС и комуникационните канали с тази страна трябва да останат отворени. Той не спомена замразяването или блокирането на преговорите с Анкара и припомни, че тя остава страна кандидатка за членство в Съюза.

Превод и редакция: Юлиян Марков