Политическата ситуация в Гърция остава деликатна, тъй като Ципрас изостава значително в проучванията на общественото мнение, в които почти 60% от гръцките граждани се противопоставят на миналогодишното уреждане на спора за името със Скопие. Македонският премиер Зоран Заев трябва внимателно да избере следващите си ходове, ако планира посещение в Гърция преди следващите парламентарни избори. В противен случай той може да провокира отмяна на Преспанското споразумение.
Въпреки че Ципрас се надява да използва посещението си, за да укрепи личните си позиции като възможност да повлияе на регионалната стабилност, основният въпрос, който повечето граждани на двете страни си задават, е кога той планира провеждането на парламентарните избори. Мнозина се надяват, че те ще бъдат насрочени заедно с европейските в края на май. В Македония също предстои вот – за президентския пост, насрочен за 21 април.
Въпреки че все още има много работа за подобряване на двустранните отношения, електоралната динамика в двете страни, както и продължаващият нисък рейтинг на Ципрас в анкетите, ще повлияят на посещението му в Скопие. Заев трябва да намери начин да подобри имиджа си пред повечето гръцки граждани, които все още до голяма степен презират честите му публични коментари за „македонската националност и език". За тях мнозина гърци критикуват собствения си премиер. Ето защо е без съмнение, че Ципрас ще плати висока цена на предстоящите избори, на които основната тема ще бъде подхода към въпроса за името.
Ципрас иска да покаже, че посещението ще бъде насочено върху най-важните икономически и търговски цели и се надява да използва това, за да възстанови частично рейтинга на своята партия в Северна Гърция. Той ще пътува до Скопие заедно с делегация от над 70 бизнес лидери и редица министри. Ще бъдат подписани редица двустранни споразумения, включително споразумение за избягване на двойното данъчно облагане.
Някои гръцки бизнес лидери също отказаха да подкрепят усилията на правителството да подготви посещението, което включваше специално посещение в Ципрас в Солун на 29 март. В рамките му бяха обсъдени новите търговски възможности, които бяха обявени след подписването на Преспанското споразумение. Ципрас беше обект на ожесточена критика по време на визитата.
Противоречивите аспекти на договора за името, включително за марките, като цяло се сблъскват с негативни реакции от страна на гръцките индустриалци, които досега не са искали разрешение да наричат продуктите си „македонски", стига да са в съответствие с европейските регламенти. Опозицията на бизнесмените срещу сделката от Преспа е свързана с въпроса, на който залага и основната опозиционна партия в страната в лицето на „Нова демокрация“, която представя договора със Скопие като като предателство към Северна Гърция.
Опозицията и политическите анализатори не пропуснаха да иронизират гръцкия премиер, който ще ръководи делегацията в Скопие, за да обсъди търговията и възможните гръцки инвестиции. При това на фона на отчаяните усилия на Гърция да намери чуждестранни инвестиции.
В допълнение към опитите на Ципрас да подчертае положителните аспекти на споразумението от Преспа като отваряне на нови възможности, историята показва, че гръцките компании успешно са намерили начини да направят големи инвестиции със Скопие.
Една от областите, в която може да се очаква напредък, е енергетиката. Гръцките компании отдавна са активни в транспортирането на гориво до Македония през Солун и гръцкия газопровод, който вече е един от основните канали за внос на енергия в страната. На брифинг за медиите преди посещението на Ципрас гръцкият министър на околната среда и енергетиката Георгиос Статакис заяви, че гръцките енергийни компании проявяват силен интерес към взаимосвързаността, както и към разширяването на газовата, електрическата и петролната мрежа между Гърция и нейната северна съседка.
В предизборната напрегната атмосфера в Гърция критиците на Ципрас ще търсят доказателства в международните медии за основната си теза, че сделката на Преспа всъщност е била наложена от външни участници. Така Ципрас ще използва „туитовете“ с щрих на подкрепа от чуждестранни лидери и организации като НАТО или ООН.
Макар Заев да е длъжен да направи ответна визита в Атина, стига, разбира се, да получи покана, подобно посещение преди парламентарните избори в Гърция също може да бъде лоша инвестиция и със сигурност ще постави страната му в неизгодно положение, особено ако „Нова демокрация“ дойде на власт. Посещение на през следващите няколко месеца може да засили силното впечатление, че отношенията на Македония с Гърция зависят от бързата загуба на влиянието на партията на Ципрас СИРИЗА.
Заев трябва внимателно да планира следващия ход, ако посети Гърция преди изборите там или в дискусията по въпроса за националността, за да избегне провокация за евентуално отменяне на Преспанското споразумение. Подобен сценарий изглежда няма да бъде много притеснителен за повечето гръцки граждани, а ако последните проучвания на общественото мнение се окажат верни, то подобно развитие дори ще се счита за добра новина в Северна Гърция.
Превод и редакция: Тереза Герова