Скопие. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг и Северноатлантическият съвет пристигат в Скопие в неделя с два самолета, пише македонският вестник “Нова Македония“.
Първо ще кацне самолетът на Столтенберг, който ще включва шестима членове на неговия кабинет и един час по-късно ще кацне и самолетът със Северноатлантическия съвет, в който ще бъдат 29 представители на държавите-членки на НАТО.
Дане Талевски, съветник на премиера за външната политика и национален координатор за НАТО, каза, че това е второто посещение от такъв ранг в Македония.
„Първият Северноатлантически съвет, воден от тогавашния генерален секретар Джордж Робъртсън, посети Македония през 2003 г., но това посещение беше в съвсем различен контекст - да приветства Охридското споразумение. Настоящото посещение трябва да подпечата членството на Република Северна Македония в Организацията на Северноатлантическия договор. Северноатлантическият съвет е най-висшият орган, щабът на НАТО, в който има представители на 29-те държави-членки с ранг на посланици. Те ще проведат поредица от срещи с държавното ръководство, на които ще бъде поставена темата за интеграция в НАТО, дейностите, които трябва да се извършат, и резултатите, които трябва да постигне страната до окончателното приемане в НАТО“, каза съветникът Талевски.
Той заяви, че Македония има отлични резултати в областта на необходимите реформи не само в политическата, но и във военната област и че ратификацията на протокола за членство в НАТО е доста напреднала. Досега 13 членове са ратифицирали протокола и процедурата е започната от всички останали.
„Всяка държава-членка има различни начини за ратифициране на протокола. Някъде го прави правителството, някъде парламента. Някъде събранията са в две камари, така че процедурата е по-дълга, а в монархиите се очаква и подписът на краля. Това са процедури, които трябва да се спазват и не можем да кажем колко дълго ще продължат, но очакваме да станем пълноправни членове на НАТО до декември или през първите месеци на следващата година. Би било идеално да завършим ратификациите до декември, когато се планира срещата на върха на НАТО в Лондон, когато се отбелязва 70-та годишнина от създаването на Алианса, за да отпразнуваме нашето членство“, казва съветникът Талевски.
Освен ратифицирането на протокола за членство в НАТО за всички държави-членки, Вашингтонският договор се очаква да бъде допълнен. Това е първоначалното споразумение за създаване на НАТО, където Македония трябва да бъде включена като 30-та държава-членка.

Превод и редакция: Юлиян Марков