След съгласуването, т.е. приемането или отхвърлянето на предложенията от експертната общественост в страната, председателят на парламента Талат Джаферие длъжен в срок от 30 дни да насрочи заседание за окончателно обсъждане на предложенията за внасяне на промени в Основния закон, за което отново, като в първия етап, е необходимо мнозинство от две трети от депутатите в законодателния орган в Скопие. С това ще завърши процедурата за конституционни промени, произтичащи от Преспанското споразумение.
Преди организирането на дебатите миналата седмица от правителството съобщиха, че са отворени за предложения и поискаха от всички народни представители да се включат в дискусиите. Лидерът на „Демократичен съюз за интеграция“ Али Ахмети подчерта, че процесът за конституционни промени все още е в развитие и призова всички „държавни институции да бъдат внимателни и да е пазят от външни влияния, защото може лесно да застраши имунитета" на процеса.
За разлика от Ахмети, неговият правителствен партньор Зоран Заев изглежда по-уверен. „Считам, че до края на януари парламентът ще подкрепи споразумението с Гърция, последвано от подкрепата на споразумението както от Гърция, както и на Протокола за членство на Македония в НАТО. Вярваме, че Хърватия ще бъде една от първите страни, които ще подпише протокола за членство на Македония в НАТО и че Македония ще бъде 30-та страна-членка на НАТО“, заяви Заев уикенда в рамките на среща с хърватския му колега Андрей Пленкович.
Превод и редакция: Тереза Герова