Скопие. Парламентът в Скопие в сряда прие нуждата да се направят промени в Наказателния кодекс на страната по съкратена процедура, по предложение на депутати от управляващото мнозинство, предава скопският телевизионен канал „Нова ТВ“, като посочва, че следва да заседават парламентарните комисии, в които ще бъдат разгледани предложенията.
Координаторът на парламентарната група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мичевски посочи, че измененията са оттеглени три пъти, а след това отново са внесени и депутатите са объркани и не знаят кои изменения са оттеглени и кои са предложени.
- Искането за изменение на Наказателния кодекс е подадено и оттеглено три пъти от вчера до днес. Моля ви да ни обясните какви промени трябва да гласуваме, защото депутатите не знаят кое предложение вече е оттеглено, а кое не е“ каза Мицевски.
Председателят на парламента Талат Джафери отговори на това, че вносителят на предложението има право да оттегли предложението съгласно процедурата.
Измененията бяха предложени от народните представители Артан Груби, Снежана Калевска Ванчева, Соня Мираковска, Лидия Тасевска и Весел Мемеди.
Заедно с измененията на Наказателния кодекс, които са включени в дневния ред на днешното парламентарно заседание, е предложена промяна на чл. 275-в, които се отнася до злоупотреба с процедурата за публично обявяване, възлагане на обществена поръчка или публично-частно партньорство. В параграф 3 се правят изменения, които намаляват присъдата от 5 на 4 години. Той гласи следното:
"Ако извършителят, извършил престъплението по ал. 1 на този член, е извършил за себе си или за друг имуществено облагодетелстване в по-голям мащаб, той се наказва с лишаване от свобода най-малко 5 години."
Сега той се променя на "4 години".
В предложението, за което се дебатира в парламента, се отменят измененията в чл. 353 от НК за злоупотреба с служебно положение и власт.
Ако измененията в Наказателния кодекс, които вече са в парламентарната процедура, са приети, според НОВА, подсъдимите в случаите „Тендери“ и „Трезор“ могат да бъдат освободени от наказателно преследване. Измененията на Наказателния кодекс могат да засегнат и процедурата по обжалване на вече идентифицираните обвиняеми в "Тенк".
В случая "Тендери" се обвиняват бившия министър на културата Елизабета Канчевска Милевска, в "Трезор" са обвинени Сашо Миялков Горан Груйовски, Тони Якимовски и Небойша Стайкович. Никола Груевски, Гьоко Поповски и Гордана Янкулоска вече са осъдени в "Тенк".
Ако бъдат приети днешните изменения, те ще окажат влияние и върху присъдата, получена от Василие Авирович, обвинен по случая „Труст“ на Специализираната прокуратура и синът на депутатката Владанка Авирович от СПМ (Социалистическата партия на Македония), която гласува за конституционните промени.
Авирович е осъден на три години лишаване от свобода и забрана за извършване на дейност и да бъде управител или отговорно лице на юридическо лице за срок от 3 години.
Той и Сеад Кочан, осъден на 6 години затвор, обжалват присъдата пред Апелативния съд, който все още не се е произнесъл по жалбите на осъдените.
Предложените законови промени ще отворят възможността Апелативният съд да смекчи присъдата за Авирович, т.е. ще може да получи пробация.
Министърът на правосъдието Рената Дескоска каза, че правителството не е внесло изменения в Наказателния кодекс.

Превод и редакция: Иван Христов