Москва. В Либия политическата ситуация се изостря: командващият националната армия Халифа Хафтар започна настъпление срещу Триполи, столицата, в която е базирано правителството на националното единство, поддържано от световната общност. Настъплението съвпадна с началото на поредния кръг от мирните преговори под егидата на ООН. Представители на Световната организация призоваха да се избегне военния сблъсък, започва руският вестник „Новая газета“.

ИА „Фокус“ публикува текста без съкращения

Русия не обявява подкрепа за нито една от страните, МВнР официално заяви, че е против военен конфликт. В същото време преди месец в медиите се появи информация за това, че „ЧВК Вагнер“ (руска частна военна компания „Вагнер“, неофициално въоръжено формирование – бел. ред) на Евгений Пригожин доставя за армията на Хафтар артилерия, танкове и боеприпаси.
Експерти разказаха за „Новая газета“ за разположението на силите в този политически конфликт и за това каква е ползата за собствениците на ЧВК „Вагнер“ от сътрудничеството им с Хафтар.

Алексей Малашенко, арабист, ръководител на научно-изследователския институт „Диалог на цивилизациите“: „ Либия винаги е била разделена на три части, а сега както никога досега разделението се усеща силно, но то вече е на две части и половина: на изток (Бенгази и Тобрук), северозапад (Триполи) и юг, където поне засега изобщо не е ясно какво се случва. Противопоставянето изглежда така: от една страна е Триполи, т.е. правителството на националното единство, а от другата са Бенгази и Тобрук, където се намира националният парламент и националната армия под ръководството на фелдмаршал Халифа Хафтар.
Целият въпрос се заключава в следното: ще се договорят ли или ще воюват до победа? Ако се проследят събитията от януари и февруари, между двете страни се наблюдава известно равенство. Самият Хафтар беше готов да преговаря. Планираше се някаква общонационална конференция, където по идея на страните, трябваше да се постигне консенсус, но в един момент Хафтар се почувства силен. Армията му наистина е добре организирана, съвсем нелошо въоръжена, в това число и с руско оръжие. Той притежава боен опит, удържа няколко важни победи над терористите и екстремистите. И преди две седмици усети, че е настъпило време да завземе Триполи с щурм и да не се договаря с Фаиз Сарадж.
Хафтар до такава степен е уверен в себе си, че хората му вече предупредиха местните жители да не се боят от нищо, да си седят по домовете, а той просто ще се разправи с противниците.
Ако се съди по новините, той вече се бие край летището, т.е. фактически е влязъл в Триполи. Кой ще му се съпротивлява? Да, там има сили, верни на правителството (на Сарадж), но има и неформални военни подразделения. Еко хората се разбягат (в т. ч. и отделните групировки, които се определят като радикални, екстремистки – бел. „Новая газета“), то естествено Хафтар ще превземе града. Изглежда, че към днешна дата позициите на фелдмаршала са съвсем стабилни.
Русия, естествено, в този конфликт подкрепя Хафтар. Въпреки 20-те години, които е прекарал в Америка, той знае руски, има прекрасни връзки, добри отношения лично с Шойгу, можем да му дадем оръжие, включително и комплекси С-300. Що се отнася до Сарадж, той е по-близък с Европа и САЩ.Тук обаче има следният момент: Русия непрекъснато изтъква необходимостта от преговори. Позицията на Москва е „прохафтарова“, но и двойствена същевременно. Защото ако Хафтар внезапно изгуби (това е Либия, където всичко е възможно), то за Русия ще възникнат проблеми. Крайно ясно мнение Москва няма да обявява, ако, разбира се, в скоро време Хафтар не завладее всичко.
Но дори и да се самоназначи на какъвто си иска пост (било той президент, премиер или прокурор), Либия е ясно разделена на три части и той е длъжен това да разбере. Първата — Триполи, втората — Бенгази, Тобрук, третата — на юг. А югът - това е Сахара. Кой само не може да се открие там. … На Хафтар ще му се наложи да носи отговорност и за тази част на страната, а там е границата и покай нея Чад, Нигер, където вече е пренаселено с представители на „Ислямска държава“ и остатъци от „Ал Каида“ (забранени в Русия терористични организации). Като победи, ще поеме товара на много големи задължения.
Геополитическият интерес на Русия е тук — това е демонстрация на флага: „ ние сме не само в Сирия, но още и там“.
Още повече, че и по времето на Кадафи, когато се организираха военни паради, в танковете седяха нашите сержанти и показваха знамето. Погледнете какво се случва в Алжир. Къде отиде на първа визита новият премиер? В Москва. При благоприятно стечение на обстоятелствата – с Алжир отношенията са добри, в Либия на власт идва Хафтар, Русия е и в Сирия, а това вече изглежда достатъчно сериозно. И главното – нефтът. Ако нещата се случат, руският бизнес може да пристигне в Либия, имаме опит да работим с либийците още от 1969 година.“

Михаил Крутихин , партньор в консултантска агенция RusEnergy:“Съвсем възможно е някои руски компании да поработят, а и нещо да заработят, в Либия. Такива големи компании като например «Роснефт» биха могли да разчитат на нефтодобив и излизане на нови пазари.
Добивът на нефт в Либия се съкрати рязко веднага щом там започнаха неприятностите, но в последно време също не се наблюдава някаква промяна в обемите на добиваните количества, защото основните нефтодобивни находища и терминалите за изпращане на нефта са под контрола на Хафтар, а на тези места, специално, бойни действия не се водят. Но, като цяло, промените в обема на добив на либийски нефт съвсем незначително се забелязват на пазара. И причината е много проста: американският шистов нефт е много лек и на практика изцяло измества от пазара либийския нефт. По качество той е същият. Недостатъци той няма, а и на цената либийските събития изобщо не влияят.



Превод и редакция: Ивелина Ватова