Белград. Предсрочните парламентарни избори в Сърбия, за които говори президента на републиката Александър Вучич, заплашват опозиционните партии с пълно поражение. Според резултатите от анкетата „Политически барометър, април 2019 г.“, публикувана от „Фактор плюс“, около 55% от гласоподавателите биха гласували за Сръбската прогресивна партия на президента Вучич, ако бяха проведени парламентарни избори в неделя, пише руското електронно издание Новый день"
В същото време 11,8% от гласоподавателите биха гласували за опозиционния блок на Съюза за Сърбия, а 10,1% - за Социалистическата партия на Сърбия Ивица Дачич. Пет процентовата избирателна бариера би преодоляло и опозиционното „Движение на свободните граждани” Сергей Трифунович с 5,4% от гласовете.
В същото време, според анкетата, проведена от 7 до 11 април сред хиляда души, 47% от гражданите, които имат право на глас ще отидат в избирателните секции, а 29% не биха гласували изобщо. Не са решили дали ще гласуват или нямат мнение 24% от анкетираните.
Коментирайки това политическо подреждане, директорът на Фондацията за прогресивна политика Олег Бондаренко отбеляза, че нивото на доверие към президента Вучич е високо и стабилно и това се потвърждава от много проучвания, проведени преди и след началото на протестите. "Властите си вършат работата добре, в противен случай ще има съвсем различни числа", подчерта експертът.
Той отбеляза, че "в сръбското общество не е формирана умора от Вучич, въпреки че той е в политиката от доста време, но е президент едва от 2017 г." "Да, много хора имат въпроси към неговата политика, защото той взаимства някои моменти от ерата на Тито, но по времето на маршала страната е била с далеч по-голяма територия и Вучич няма възможност да приложи такива политически решения в далеч по-малка Сърбия.
Що се отнася до опозицията, както отбелязва експертът, „тя се основава на хора, които след свалянето на Милошевич и преди победата на Томислав Николич през 2012 г. са на власт”. „При тяхното управление имаше високо ниво на бедност в Сърбия, процесът на приватизация беше много активен, продажбите на всичко и на всички, а хората живееха много, много зле и все още помнят всичко много добре”, заяви Бондаренко.

Превод и редакция: Юлиян Марков