„Подписването на споразумение за свободна търговия между Сърбия и Евразийския икономически съюз и потенциалното участие на Сърбия в тази организация, която се ръководи от Русия, е еднопосочна улица“, заяви американският експерт в интервю за „Гласът на Америка“.
Джоузеф изрази надежда, че сръбският президент е наясно колко вредно е това споразумение за Белград, който е в процес на присъединяване към Европейския съюз. „Сръбският президент трябва да разбере, че не можете едновременно да се интегрирате в непродуктивната руска сфера, която е напълно неприложима през 21 век и да се опитвате да изградите подобни връзки със Запада. Това е абсурдно“, подчерта американският професор и предупреди, че „ако Сърбия се обърне в тази посока, децата й ще растат в бедност“.
Доцентът от Висшата школа по икономика, старши научен сътрудник в Института за Европа към РАН Екатерина Ентина възприе с недоумение тази реакция на експерта и отбеляза, че „американският колега не е много добре запознат с фактологията“.
„Подписването на споразумение за зона за свободна търговия между Евразийския съюз и Сърбия всъщност е резултат от технически преговори, като през последните 20 години Сърбия е сключила такива споразумения с ключови страни от Евразийския съюз. Този договор - с Русия, на базата на който се осъществява стокообменът и икономическото сътрудничество между нашите страни, е същият като тези с Беларус и Казахстан. През 2015 г. започнаха преговорите за обединяването на тези три договора, а от друга страна е свързването на останалите две страни - Киргизстан и Армения, към зоната за свободна търговия със Сърбия. Техническите преговори приключиха четири години по-късно и Сърбия ще подпише съответното споразумение през октомври“, обясни експертът.
Според нея това споразумение няма да окаже влияние върху икономическото сътрудничество на Сърбия и Русия, Сърбия и ЕАИС, тъй като е своеобразно „бюрократично упражнение“ и стъпка напред в развитието на икономическото сътрудничество с цялата петорка.
„Що се отнася до седенето на два стола“, продължава руският икономист, „тази тези е горе-долу толкова спекулативна, колкото и предишното твърдение, че Сърбия отново подписва нещо с някой, избира път и т.н. Защо? Тъй като Евразийският съюз първоначално беше създаден от правна гледна точка в съответствие с нормите и изискванията на СТО, в много сходен стил и формат от юридически план, както и с Европейския съюз. Нещо повече, всички съответни документи на ЕС бяха използвани като основа за всички учредителни документи на ЕАИС. В този смисъл ЕАИС поставя правната и техническа рамка за бъдещо сътрудничество между ЕАИС и ЕС и тук няма политически и правен конфликт“.
Според Ентина в този случай няма смисъл да се говори за определен цивилизационен избор. „Фактът, че нашите западни партньори възприемат каквито и да било действия срещу Русия или на Русия по отношение на региона в парадигмата на двустранната конфронтация, биполярността, Студената война 2.0, както желаете, е лично техен проблем. Напълно безсмислено е да се говори, че Сърбия, подписвайки споразумение с ЕАИС, прави своя цивилизационен, икономически, политически и правен избор. Така изглежда в очите на колективния Запад, но нито на практика, нито на теория това не се възприема така от руската или сръбската страна“, заключи експертът.
Превод и редакция: Иван Христов