Вашингтон/Брюксел. Водената от САЩ международна коалиция срещу халифата на близкоизточната групировка „Ислямска държава“ е на път да спечели войната. В следващите няколко дни се очаква терористичната милиция да загуби последното контролирано от нея населено място в източната част на Сирия. Войната продължи почти пет години, но „прочистването“ от джихадисти ще бъде дори още по-продължително. Европейците се опитват да игнорират този факт последните месеци, но американският президент Доналд Тръмп им напомни чрез съобщение в социалната мрежа „Туитър“ този уикенд: „САЩ призовават Великобритания, Франция, Германия и всички други европейски съюзници да поемат повече от 800 бойци от „Ислямска държава“ и да ги изправят пред съда“, пише Кристиан Вайсфлог в статия за швейцарския вестник Die Neue Zeurcher Zeitung.
В триумфалния си марш срещу „Ислямска държава“, подкрепените от САЩ кюрдски „Сирийски демократични сили“ досега са заловили 1100 бойци, над две хиляди жени и деца от 41 страни. Този брой ще се увеличи през следващите няколко дни. Според различни оценки, други 500 до 1000 бойци биха могли да бъдат задържани след превземането на последното контролирано от джихадистите населено място. Общо около 4500 души от Европа се включиха в джихада в Сирия и Ирак - 1900 от Франция, 960 от Германия и 850 от Великобритания. Четири случая са известни и от Швейцария.
Лондон и Париж обаче не бързат да търсят отговорност от своите граждани. За да предотврати завръщането на джихадисти на своя земя, Великобритания лиши от паспорт над 100 души, притежаващи двойно гражданство. На първо място, репатрирането на джихадистите е изключително непопулярно. Второ, те представляват значителен риск за сигурността и ще доведат до огромни икономически разходи. И трето, за независимия съд често е трудно да докаже вината на отговорните за престъпленията, извършени в Сирия. Швейцария досега е възприемала позицията, че не е възможно те да предлагат консулска помощ на затворниците, тъй като няма дипломатически отношения с кюрдските власти.
Въпреки това, след като Доналд Тръмп обяви през декември предстоящото оттегляне на 2 000 американски войници от Сирия, изглежда, че е започнало раздвижване по въпроса. В отговор на това самите кюрди заплашваха да освободят всички лишени от свобода, ако бъдат изоставени от техните международни съюзници. Според съобщенията на френските медии, Париж планира бързото репатриране на джихадисти. „Поради американското оттегляне и нестабилност френското правителство се опасява, че ще загуби следите на джихадистите и предпочита репатрирането, за да ги изправи пред правосъдието“, съобщиха наскоро местните медии.
С туита си от събота Тръмп очевидно иска да запази натиска върху европейците. Ако не ги е грижа, след оттеглянето на американските войници от Сирия ще бъдат принудени да освободят бойците на „Ислямска държава“, предупреди лидерът на Вашингтон. Тръмп обаче бе категоричен: разбира се, проблемът с джихадистите е преди всичко европейски. Само около 130 души са напуснали САЩ за джихада в Сирия и Ирак. Въпреки това, „Ислямска държава“ е извършила кървави нападения в страната. Затова и в интерес на Вашингтон е да обезвреди възможно най-устойчиво токсичното наследство на „халифата“. Евентуалното оттегляне на американците от Сирия може да застраши това.
Въпреки това искането за по-голямо участие на Европа е оправдано. Би било разумно да се разработи съвместна стратегия за Сирия и целия Близък изток, за да се премахне благодатната почва за екстремизъм в дългосрочен план.

Превод и редакция: Тереза Герова