София. Парламентът прие промени в Закона за вероизповеданията на второ четене. Едната група изменения бяха внесени в общ законопроект и подписани от председателя на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов, лидера на БСП Корнелия Нинова и председателя на ДПС Мустафа Карадайъ, а другият законопроект бе внесен от „Обединени патриоти“. Второто четене на закона мина на фона на протести пред сградата на парламента. Там се бяха събрали десетки граждани, които изразиха недоволството си срещу законовите промени. В района бе засилено полицейското присъствие, но до блокиране на бул. „Цар Освободител“ не се стигна.
Безспорни в зала бяха текстовете, съгласно които държавата предоставя на Българската православна църква – Българска патриаршия и регистрираните вероизповедания държавна субсидия на базата на резултатите от самоопределилите се лица към съответното вероизповедание при преброяването на населението по данни на НСИ. Разпределението на държавната субсидия се одобрява ежегодно със Закона за държавния бюджет в зависимост от броя на тези лица. За тези с повече от 1% от самоопределилите се лица държавната субсидия не може да бъде по-малка от 15 млн. лв. Предоставянето на държавната субсидия за текущи разходи се извършва от Дирекция „Вероизповедания“ на Министерски съвет чрез трансфери на бюджетни средства по специални целеви сметки за текущи разходи на централните ръководства на вероизповеданията на четири части: до 30 април, до 30 юни, 30 септември и 20 декември. Съгласно текстовете Дирекция „Вероизповедания“ на МС ще създаде публичен регистър, в който ще бъдат вписани молитвените домове, храмовете и манастирите. Вероизповеданията ще предоставят ежегодно до края на месец февруари на Дирекция „Вероизповедания“ на МС списък на молитвените домове, храмовете, и манастирите, предназначени за публични религиозни обреди. Депутатите решиха вероизповеданията да не могат да използват технически средства или звукови устройства, служещи за увеличаване на силата на звука, освен при провеждане на обществени прояви, празници и чествания. Вероизповеданията ще могат да предоставят на държавни и местни органи становища, препоръки, доклади, проучвания по въпроси от значение за религиозните общности. Прието бе още чуждите духовници да се съгласуват присъствието си в България с дирекцията по „Вероизповедания“.
Депутатите отхвърлиха голяма част от предложенията на „Обединени патриоти“. Сред тях бяха 300 души да бъде минималният праг за регистрация на религиозна общност, както и задължението всяко вероизповедание да има на сградата си българския флаг. Отпадна и предложението, свързано с вакъфските имоти. Отпадна и текстът, според който не може да има финансиране на вероизповеданията от чужди държави. Патриотите не бяха доволни, че няма да се опростят задълженията на вероизповеданията. Поради тази причина те напуснаха пленарна зала.
Пред журналисти лидерът на НФСБ и депутат от ПГ на „Обединени патриоти“ Валери Симеонов заяви, че няма да участва в уговорен мач. „БСП за пореден път остават встрани, като че ли тях не ги вълнуват тези въпроси. Ние имаме едно малцинство, с което нищо не можем да променим, затова напуснахме залата“, каза още Симеонов.
Според Павел Шопов от „Атака“ се вижда тежка сделка между ДПС и ГЕРБ. „БСП не участва. В други случаи знаете БСП как радикално реагира. Знаете БСП в какво превръща залата и дебата. Тук и БСП явно си замълчаха. Те са вкарани в схемата, законът да мине "по терлички", допълни още Шопов. Заместник-председателят на ВМРО Искрен Веселинов коментира, че политиците са се подчинили на инерцията. По думите му се дават милиони на вероизповеданията, а същевременно ще могат да вземат пари от Турция. Според него се е решило да не се прави нищо, а да се дадат пари, за да са спокойни вероизповеданията. „Което нас не ни успокоява“, каза още Веселинов. На въпрос дали заради това са напуснали зала, той отговори: „Затова напуснахме“.
Деница КИТАНОВА