И двете събития бяха открити от зам.областния управител на Област Смолян – Г-н Андриан Петров, който е и ръководител на проекта от българска страна. Г-н Петров представи целите на проекта и дейностите, включени в него, като обобщи резултатите до момента от изпълнените вече дейности от Областна администрация – Смолян в качеството и на партньор по проекта. Представителите на изпълнителя на Договор “Техническа помощ за насърчаване развитието на социалната икономика в Област Смолян и трансграничния район”, финансиран по проект I SEE доц. Ралица Симеонова-Ганева и Г-жа Десислава Аспарухова представиха резултатите от изследването на приноса и ролята на социалната икономика в област Смолян, проучените добри практики и модели на социално предприемачество в България и Гърция, издаденият Наръчник за социално предприемачество.
В българо-гръцкия форум се включиха представители на социални предприятия, доставчици на социални услуги, неправителствени организации и читалища от Област Смолян, както и представители от Република Гърция, в т.ч. на Регион Източна Македония и Тракия и на неправителствената организация „Active Citizens Partnership“ (Активно гражданско партньорство). Г-н Иво Царев (Смолянска търговско-промишлена палата) представи структурата за подкрепа на социалното предприемачество, създадена от Смолянска търговско-промишлена палата в рамките на проекта. На форума бяха представени добри практики на социални модели от двете страни на границата, като гръцките добри практики бяха във фокуса на темите с лектор George Bekiaridis (Джордж Бекиаридис), директор на организация „Active Citizens Partnership“. Гост и лектор на форума беше също Г-жа Мариана Иванова – Представител на Регионалното дружество за заетост и структурно развитие ООД, която представи дружеството, създадено през 1997 г. чрез проучен и приложен чужд опит – Общополезни съюзи за заетост в Германия и Транзитните дружества в Унгария, богатия опит и разнообразието от дейности и проекти, реализирани през годините. На форума беше направено и представяне на социалния модел на Хранителна банка – Смолян, прилаган от фондация „Ако си дал“ от председателя на фондацията Г-н Стефан Чолаков. Той представи организацията и дейностите, които изпълнява – основно доброволчески кампании, насочени към уязвими групи от населението.
По време на конференцията бяха представени оценката на приноса и ролята на социалната икономика, в т.ч. силни и слаби страни, възможности и заплахи за развитие на района, възможностите за решаване на социалните проблеми и факторите, влияещи върху развитието на социалната икономика, възможностите за насърчаване на социалното предприемачество от страна на общините и добрите практики на социални модели, които могат да бъдат приложени за стимулиране развитието на социалното предприемачество в Област Смолян.