София. Правителството одобри позицията на България за участие в заседанието на Европейския съвет, което ще се проведе на 20 и 21 юни. Това съобщиха от правителствената информационна служба. Ще бъде разгледан въпросът за Многогодишната финансова рамка за периода 2021-2027 г. Сред останалите теми, които ще бъдат обсъдени на заседанието в Брюксел, са новият Стратегически дневен ред на ЕС за периода 2019—2024 г., разширяването на Съюза, климатичните промени и проблеми, свързани с дезинформацията.
Европейския съвет ще заседава неформално по чл. 50 на 21 юни 2019 г. в Брюксел. В изпълнение на заключенията от 10 април, лидерите от ЕС ще направят преглед на актуалното състояние на процеса по оттеглянето на Обединеното кралство от Европейския съюз.
Министерският съвет прие също така българската позиция за предстоящи заседания на Съвета на ЕС.
Съветът на министрите по околна среда на ЕС ще заседава на 26 юни в Люксембург. Ще бъде обсъдено законодателното Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета относно минималните изисквания за повторното използване на водата с цел постигане на общ подход. В частта относно незаконодателните дейности министрите ще обменят мнения по Прегледа на изпълнението на политиките на ЕС в областта на околната среда за 2019 г. и възможностите за адресиране на пропуските в правоприлагането и повишаване ефективността на администрацията. В дневния ред е предвидено приемане на Заключения по темата „Към стратегия на Съюза за устойчива политика в областта на химикалите“, като част от мерките на Съюза за защита на гражданите от свързани с околната среда въздействия и рискове за здравето и благосъстоянието, по-специално по отношение използването на химикали и свързаните с тях опасения за безопасността.
Съветът по общи въпроси на ЕС ще проведе заседание на 25 юни в гр. Люксембург във формат „Кохезионна политика“. Министрите от държавите-членки ще обсъдят предизвикателствата пред програмирането и изпълнението на фондовете за сближаване, служещи като инструменти за растеж, подпомагане на реформи и изпълнение на препоръките, направени от Европейската комисия към отделните държави, по отношение на координация на икономическите и социалните им политики в рамките на т.нар. Европейски семестър.
На 25 юни в Люксембург ще заседава Съветът на ЕС „Транспорт, телекомуникации и енергетика“ в част „Енергетика“. Предвижда се министрите да приемат заключения относно бъдещето на енергийните системи. Текстът разглежда пътищата за постигане на целите в областта на енергетиката и климата до 2030 г., както и след това. В рамките на заседанието Европейската комисия ще информира за актуалното състояние на външните отношения на ЕС в областта на енергетиката.
Одобрени са и резултатите от състояли се заседания на Съвета на ЕС.
Съвета на ЕС по конкурентоспособност заседава на 27 и 28 май в Брюксел. Министрите изтъкнаха необходимостта от ефективно използване на механизмите на търговската политика на ЕС, както и от адаптиране на правилата за защита на конкуренцията към променящите се глобални условия, така че европейските фирми да могат да се конкурират с компаниите от САЩ и Китай. Министрите призоваха също за амбициозна политика в подкрепа на индустрията и задълбочаване на единния пазар с премахване на оставащите бариери, особено в сектора на услугите. Бяха приети и заключения за конкурентоспособността на туристическия сектор като двигател за устойчив растеж, работни места и социално сближаване в ЕС през следващото десетилетие.
На 17 май в Брюксел се проведе заседание на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН). Министрите не постигнаха съгласие по проекта за изменение на директивата за структурата на акциза върху алкохола и алкохолните напитки, по Директивата относно общия режим на облагане с акциз (преработена) и по Регламента относно административното сътрудничество по отношение на съдържанието на електронните регистри. В контекста на Европейския семестър Съветът прие заключения за задълбочените прегледи от 2019 г. и изпълнението на специфичните за отделните държави препоръки от 2018 г. Министрите бяха информирани за актуалното състояние на законодателните предложения в областта на финансовите услуги и обмениха мнения за данъчното облагане на цифровата икономика в международен контекст. Съветът ЕКОФИН възложи на Икономическия и финансов комитет да финализира мандата за срещата на финансовите министри и управителите на централните банки от Г-20 на 8 и 9 юни във Фукуока, Япония.
Съветът на ЕС по земеделие и рибарство проведе заседание на 14 май в Брюксел. На срещата е обсъден новият модел на прилагане на ОСП след 2020 г. от Регламента за стратегическите планове. Министрите обсъдиха и селскостопанските аспекти на съобщението на ЕК „Чиста планета за всички: стратегическа дългосрочна визия за неутрална по отношение на климата икономика“.