София. Апелативният специализиран съд остави в ареста Димитър Желязков - Митьо Очите. Магистратите не уважиха исканията на защитата на Желязков за домашен арест и изготвяне на съдебно-медицинска експертиза за точното му здравословно състояние.
Пред съда Желязков поиска да бъде пуснат под домашен арест или да бъде прегледан и заяви: „Аз не искам да ме пускате, а да ме прегледате“. Той допълни, че наистина има здравословни проблеми и, че властите в Турция са се грижили по-добре за него, отколкото тук.
Искането на адвоката му Илиян Василев бе мярката на Желязков да бъде заменена с по-лека - домашен арест, или ако най-тежката „задържане под стража“ бъде потвърдена, то тя да бъде изтърпявана в болницата към Централния софийски затвор или друго лечебно заведение. „Димитър Желязков е всенароден любимец и винаги преди избори започва дело срещу него“, подчерта адв. Василев.
„Не отива на добре правосъдието, щом по този начин се третират правата на гражданите“, коментира той и подчерта, че Желязков никога не е правил и минимални опити да се укрива при предишните дела срещу него и няма реална опасност да извърши престъпление. След отказа на експертиза, адвокат Василев поиска и отвод на съдебния състав, но и това негово искане бе отхвърлено с мотива, че твърденията му за пристрастност на магистратите са неоснователни.
Според прокурора по делото Николай Христов наличните документи за здравословното състояние на Димитър Желязков сочат, че то е задоволително и не предполага спешно приемане или лечение в болница. По думите му никой не му е отнел правото да се изследва и експертиза може да бъде направена, когато започне разследващата част по делото, но няма спешна необходимост за изготвянето ѝ.
Съдът счете, че обвиненията към Желязков са за тежки престъпления и има опасност той да извърши други, ако бъде пуснат от ареста. Въззивният състав не се съгласи с възражението на защитата, че Димитър Желязков е обвинен само за подбудителство и помагачество на база на свидетелски показания, които се основават само на чутото от други лица. Според съда не е на лице опасност Желязков да се укрие, но има риск да извърши ново престъпление. Според магистратите няма пречка да му бъде оказвана медицинска помощ в условията на ареста. Именно затова Апелативният съд постанови, че не сезира основание за отмяна на мярката на Специализирания съд от 16 февруари 2019 г. Решението на съда е окончателно и не подлежи на обжалване.
В телевизионно интервю по-рано през деня гл. комисар Ивайло Спиридонов, директор на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП), заяви, че не е установено участие на политици или служители на МВР в групата, за която Димитър Желязков е изправен пред съда. „Усилията на ГДБОП и Специализираната прокуратура е да се справи с лица, които се изявяват като престъпни босове в различни части на страната. Димитър Желязков е едно от лицата, които е спрягано за такова в района на Бургас и е лице, което влияе на оперативната обстановка в цялата страна“, каза Спиридонов.
„Фокус“ припомня: На 2 август 2018 г. Специализираната прокуратура съвместно с ГДБОП задържа организирана престъпна група за рекет, побои и разпространение на наркотици, която е действала по Южното Черноморие и се е ползвала с влияния и в страната. При акцията бяха задържани 20 души и проверени десетки адреси. От тях в ареста останаха само шестима. За смятания за лидер на групата Димитър Желязков – Очите беше издадена международна заповед за арест и той беше задържан два дни по-късно в Истанбул заедно с още седем души, сред които Бенчо Бенчев – зам.-председател на Общинския съвет в Бургас, и Несрин Узун - бивш народен представител и бивш кмет на Община Руен. На следващия ден Бенчев и Узун бяха предадени на българските власти, но Желязков остана в ареста в Истанбул в очакване да бъде екстрадиран у нас. На 5 декември 2018 г. главният прокурор Сотир Цацаров съобщи, че турският съд е дал съгласие за екстрадицията на Димитър Желязков и остава това да направи и турският министърът на правосъдието. На 15 февруари на летище София задочно обвиненият български гражданин бе върнат у нас и предаден на разследващия екип. Фактическото предаване е било осъществено в полицейски участък на летище „Ататюрк“ в Истанбул в съответствие с предложения от ГД „Охрана“ при Министерство на правосъдието на България план, който е бил одобрен и от турското министерство на правосъдието.
Митьо Очите бе прострелян на 8 юни 2016 г. в заведение в Слънчев бряг. Той бе приет в болница в тежко състояние и с няколко куршума в тялото и бе подложен на множество операции в България и Турция.