Смолян. През последните години се увеличава популацията на комари в област Смолян. Това каза за Радио „Фокус“ – Смолян Оля Тотева, биолог и управител на Дезинфекциозна станция – Смолян. По думите ѝ в продължение на една - две години има все повече комари в региона. „Досега винаги в планината е имало комари, но те не са от тези, които насят зарази. От тази година Институтът по заразни и паразитни болести издаде заповед на всички Регионални здравни инспекции да изпратят до всички общини в страната препоръки за извършване на обработка за комари. Причината за това е, че в България вече има и ивичест комар, който е носител на коренно различни и непознати трески като египетската треска“, посочи Тотева.
Тя обясни, че са направили обработка срещу комари в общините Смолян, Златоград, Мадан, Рудозем, където има специален биотоп на комарите и там от години се извършва обработка през лятото. „Досега тук не е извършвано масово пръскане, с изключение на Рудозем. Това е ново нещо за общините, които сами трябва да намерят начина за осъществяване на обработката. Има различни биотопи и обработката за комари е по-сложна за изпълнение. Стремим се да хванем още ларвите, преди да се излюпят насекомите. Борбата с комари се съсредоточава около водни басейни и реки, небързо течащи, блата и изостанали водни обекти, незавършени строежи“, посочи Тотева.
Тя отбеляза, че развъдник за комари може да бъде всеки съд, в който се съхранява вода. „Ако имате двор и там има варел, в който да събирате вода, като стане топло той ще е развъдник на комари. Старите гуми, които се съхраняват на различни места, в ъглите им е чудесно място за развитие на комари. Забравен буркан с вода също може да е развъдник на комари“, допълни Тотева. Тя подчерта, че в района на Смолян не се извършва опушване за комари, като в момента се извършва ларвицидна обработка. От следващата година самите общини ще предприемат мерки и ще знаят какво точно да се прави за предпазване от комари. „Изискването за обработка срещу комари във всички общини е нещо ново, което ще се прави. На места тази обработка се извършва едновременно с тази срещу кърлежи", каза още Оля Тотева.
Нели ГЕРГЬОВСКА