„Те имат нужда от нашата помощ, така че се радвам, че тук има толкова хора, които да ги подкрепят. Като национален омбудсман аз стоя зад тях не от вчера и не от онзи ден. Исканията им са абсолютно справедливи - те искат уважение, достойна оценка на техния труд, без който ние като общество не можем. Така че би следвало и ръководството на здравното министерство да разбере, че имаме нужда от тези специалисти, трябва да ги задържим в България и трябва да направим всичко възможно техните искания да бъдат удовлетворени“, коментира Манолова.
„Не е лесно да се воюва за справедливи каузи. Не се залъгвам, че ще стане от веднъж, но хората са решени да си отстояват правата и това трябва да бъде приветствано“, добави омбудсманът.
Манолова заяви, че правото на изразяване на мнение и правото на протест са основни конституционни права и тяхното препятстване се наказва по Наказателния кодекс. „Бих предупредила всички, които се опитват да натискат медицински сестри и медицински специалисти, да пречат на техните конституционни права на протест и на свободно изразяване на мнение, да внимават. Да имат предвид, че границата между обикновено нарушение, неморално поведение и криминално деяние, когато става дума за препятстване на конституционни права, е много тънка“, заяви тя.
По думите ѝ предложението на Министерство на здравеопазването за създаване на методика за остойностяване на услугите е добро начало. „Хората искат ясно определяне на минимална начална основна заплата за медицинските специалисти. Няма как методиката да не стъпи върху минимална начална основна заплата. Това е, което очакват да чуят, плюс възможности за израстване, условия на труд, остойностяване на сестринския труд, на стандарите в клиничните пътеки и т.н.“, отбеляза Манолова.