„От Коледа до Великден такъв проект, като социалната кухня, може да бъде и дългосрочен. Наистина много костваше и на нас, и на нашите партньори, но си струваше, защото освен топъл обяд, хората получиха и топлина, отношение, добра дума, топло пространство, място за социални контакти, където да общуват, защото то е не по-малко важно от храната“, подчерта Манолова.
По думите й идеята е този социален проект със социалната кухня да бъде продължен. „В него наистина няма една стотинка връчени пари, всичко е доброволен труд и доброволни средства. Показахме, че може да се случи и щом можем да го правим четири месеца в центъра на София за 700 души, може да опитаме да го правим и в другите квартали на София и в градовете на България, където има ентусиасти и хора, които са готови да правят добро и да отделят от времето си и от средствата си за да помагат“, каза още тя.
Събитието е част от Националната кампания „Великден за всеки – дари празник на баба и дядо“, която се организира от омбудсмана за четвърта поредна година в подкрепа на българските пенсионери. Боите, с които ще се изпишат яйцата, са дарение за каузата „Спаси икона“, чрез която малчугани от неделните училища помагат на свои онкоболни връстници.
В 11.30 часа от храм „Св. Неделя“ с благословението на белоградчишкия епископ Поликарп ще потегли литийно шествие, водено от свещенослужители на Софийската епархия, в което учениците ще отнесат шарените яйца в социалната кухня в двора на столичния храм „Св. Св. Кирил и Методий“ на ул. „Георг Вашингтон“ № 47.
Там великденските яйца ще бъдат раздадени на социално слабите и възрастни хора. Социалната кухня, инициирана от институцията на омбудсмана, стартира на 17 декември 2018 г. с благословението на Негово Светейшество патриарх Неофит и с подкрепата на БЧК, БАБХ, големите търговски вериги, различни дарители, производители и много доброволци. Всеки делничен ден в нея се хранят безвъзмездно с топъл обяд между 500 и 1 000 души.
Ирина ИВАНОВА