София. Ще внеса две конституционни жалби – срещу текстове в Закона за водата и срещу Закона за горивата. Това каза омбудсманът Мая Манолова в ефира на „Здравей, България“ по Нова телевизия .
Във връзка с увеличаването на цената на водата в някои градове, Манолова коментира, че увеличението на цената не е довело до никакво подобрение в качеството на услугата, нито в качеството на водата и на инвестициите. По думите й загубата на вода отново е 62 %. „Какъв е смисълът, каква е ползата, какви са плюсовете от поредните увеличавания на цената на водата? Отговор няма. Тук проблемите са не просто и не само в слабия контрол от страна на КЕВР, защото регулаторът обикновено е по-благосклонен към монополистите, отколкото към гражданите. Тук проблемите са и в законодателството“, допълни още омбудсманът. Тя посочи, че със своя екип и с местния омбудсман на Шумен в четвъртък организира голям форум, на който да се обсъдят големи проблеми. „Подготвям конституционна жалба срещу текстове в Закона за ВиК“, допълни Манолова.
По отношение на Закона за горивата, Манолова коментира, че собствениците на малки бензиностанции са прави. „Подготвям конституционна жалба и ще я депозирам в Конституционния съд още днес. Така нареченият Закон за горивата, който придоби по-широка популярност като „Картелният закон“, е тежък удар върху малките търговци и превозвачи на горива в полза на големите. Освен това е удар върху българските граждани в качеството им на потребители, защото фалитът на малките бензиностанции ще доведе до ограничаване на конкуренцията“, допълни още омбудсманът.
По повод проблема с винетките, Манолова коментира: „Гражданите имат право на добро управление и на добра администрация. В случая точно това тяхно право, за което аз следя е драстично нарушено. Нещо повече, освен лошо управление и лоша администрация, в случая става дума за безхаберие и за абсолютна некадърност. Наистина не е нормално България, която се слави с едни от най-добрите IT специалисти, системата на електронните винетки, тол системата, за които ни подготвят цяла една година, че и повече, да започне с подобен провал. Ако се бяха обърнали към учениците от някои от професионалните техникуми и гимназии, те щяха да изработят този продукт и системата щеше да тръгне“, обясни омбудсманът. Тя посочи, че се срамува от провала на тази кампания и система. На въпрос дали трябва да има оставки на по-високо ниво, Манолова коментира, че това не е нейна тема. „Аз защитавам гражданите и в момента тяхното право на добро управление е драстично нарушено. Бих призовала институциите да се въздържат от санкциониране на граждани не просто до 15 януари, а докато абсолютно и в пълен обем тази система на електронните винетки не тръгне. Абсурдно е да си задължен да правиш нещо, което е невъзможно“, допълни омбудсманът. Тя поясни, че ще поиска официално и ще изпрати препоръки до МРРБ, АПИ и отговорните институции да няма санкции за гражданите до момента, в който цялата система не тръгне безупречно.