София. Всички регистрационни услуги, които Министерството на туризма предоставя по Закона за туризма ще са достъпни с един клик и през смарт телефон от понеделник. Квалифицираният електронен подпис вече освен по класическия начин с ПИН ще се поставя и чрез лицево разпознаване. Всичко това става възможно, след като за Министерството е разработена специална платформа за електронни услуги. Платформата представи министърът на туризма Николина Ангелкова. Тя уточни, че по този начин искания за издаване на всичките видове разрешения и услуги на ведомството ще могат да се изпращат 24 часа в денонощието 7 дни в седмицата и от всички краища на света. Министър Ангелкова допълни, че за да се използва платформата е нужна предварителна регистрация, която отнема около минута, след което заявлението ще се подава за приблизително 15 секунди.
Николина Ангелкова уточни, че Министерство на туризма е първата държавна администрация, която предоставя тази тип електронни услуги у нас. „Пионери сме и в ЕС, където предстои подобна платформа да се въведе от министерство на дигитализацията на Австрия“, каза още тя.
Министърът допълни, че се предвижда квалифицираният електронен подпис за ползвателите на услуги във ведомството да е безплатен в първата година след пускането на платформата. По думите й след това потребителите ще имат възможност за 5 безплатни електронни подписа годишно, а след изчерпване и на тази възможност месечният абонамент ще струва 2 лв. Ангелкова допълни, че той може да бъде прекратяван и подновяван по всяко време и гражданите и бизнесът няма да бъдат задължавани да поддържат непрекъснат абонамент. Министърът поясни че тази платформа е била разработена само за 4 месеца, като изцяло са спазени всички изисквания на законодателството и нормите на GDPR, а защитата на всички лични данни е изцяло гарантирана.
Проф. Георги Димитров, представител на фирмата - доставчик на удостоверителни услуги „Евротръст”, която е автор на платформата, допълни, че тя е разработена спрямо всички законодателни изисквания, освен това е много лесна за използване. Той представи подробно начина за регистрация и ползване на услугите и уточни, че след като посочим каква услуга искаме да ползваме и се идентифицираме с ЕГН, телефон или имейл адрес всички необходими данни се проверяват и попълват автоматично в заявлението. Проф. Димитров уточни, че при създаването на регистрацията през камерата на телефона при лицевото разпознаване се анализират 84 точки на лицето, за да се гарантира самоличността.
По думите му новата платформа ще улесни значително достъпа на гражданите и бизнеса до услугите на министерството, защото няма да се съобразяват с работното време на ведомството и от всяка точка на света. Той посочи, че проектът изключително много оптимизира работата на администрацията, а заявленията ще започват да се обработват веднага след подаването им, като това спестява хиляди часове работно време на хората, а дори и съпоставено с минималната часова надница, финансовият ефект ще е сериозен. Проф Димитров уточни, че до края на месеца електронните услуги на Министерство на туризма ще могат да се ползват от потребители във всички държави членки на ЕС.