Тема в разговора им е била модернизацията на армията, в частност процедурата за закупуване на нов тип боен самолет. От САЩ към България е изпратена оферта за самолетите F16. „Офертата на САЩ за нов самолет беше подобрена, но като правителство не искаме да влияем на решението“, посочи Екатерина Захариева. В медиите се появи информация, че и Швеция е подобрила офертата си, като предлага 10 самолета „Грипен“, вместо 8. На срещата в Министерски съвет са дискутирани отношенията между България и САЩ в областта на отбраната, специализациите на българските военнослужещи в НАТО, както и тренировъчните мисии между двете страни. Зам.-държавният секретар Джон Съливан посочи, че самолетите F16, които предлага САЩ, са оперативно съвместими с тези, които се използват в НАТО. Той обърна внимание, че правителството ни ще вземе суверенното решение кои самолети да закупи. От Брюксел премиерът Бойко Борисов изрази мнение, че F16 са значително по-добри от всички останали, които се предлагат на България. Той уточни, че с казаното не иска да се намесва в решението коя оферта да се одобри. „Трябва ни боен самолет, който може да навлиза във военни действия и да надделява“, заяви премиерът.
Проектът за модернизация на ВВС предвижда придобиването на 16 самолета, на два етапа по 8. Сделката за покупка на 8 изтребителя е на стойност 1.8 млрд. лв., които трябва да се изплатят в срок от няколко години. Самолетите ще бъдат доставяни в 3 последователни години, като доставката на първите два самолета трябва да бъде не по-късно от 24 месеца от датата на влизане в сила на договора. С тези средства се предвижда придобиването на летателните апарати, средствата за наземно обслужване, средствата за обучение, обучението на състава, първоначалната интегрирана логистична поддръжка (за период от 3 години) и въоръжението. Вторият етап трябва да започне след приключване на доставките по първия етап и подписване на договор за реализация.
Захариева и Съливан са разговаряли за визите за българите. „Надявам се в скоро време да се стигне до отпадане на визите за САЩ и България да бъде третирана като другите държави от ЕС“, заяви външният министър. Двамата са обсъдили перспективата за страните от Западните Балкани за членство в ЕС и НАТО. На срещата са дискутирани енергийната диверсификация на България, както и възможностите за повишаване на търговския обмен със САЩ. „Енергийната диверсификация на България е много важна от наша гледна точка“, посочи Джон Съливан и допълни, че диверсификацията е много важен аспект от националната сигурност.
Биляна ИВАНОВА