Външният министър Екатерина Захариева заяви, че Денят на спасението на българските евреи показва, че смелостта и хуманизмът могат да преборят силата и безразсъдството. По думите ѝ на тази дата всички трябва да помним и да не забравяме, че толкова години по-късно има прояви на антисемитизъм, на религиозна и етническа омраза. Екатерина Захариева подчерта, че днес народът ни трябва да се гордее, защото е дал пример на целия свят.
Председателят на парламента Цвета Караянчева изтъкна, че спасяването на българските евреи доказва ценностната система на нашия народ. Тя посочи, че толерантността и хуманността са качества, които българският народ продължава да възпитава у своите деца. Караянчева припомни стара еврейска поговорка, според която ако спасим един човек, спасяваме целия свят.
Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов посочи, че международната общност отчита, че страната ни е една от най-толерантните. По думите му 76 години са достатъчно дълъг период, който трябва да помним винаги и да не допускаме това да се случи отново.
„Българският народ избра да протегне ръка на своите евреи - за да спаси тях и себе си“, обяви кметът на София Йорданка Фандъкова. „В дните, които светът нарече Холокост, един древен и достоен народ избра да изпълни своя дълг на състрадание. И да докаже, че премъдростта божия, изтъкана от вяра, надежда и любов, не е празни думи, а тези ценности живеят в душите и сърцата в името на доброто“, заяви Фандъкова.
Лидерът на БСП – София Калоян Паргов коментира, че в Деня на спасяването на българските евреи трябва да си спомним времената, когато по улиците e шествала омразата, и да не ги допускаме. „И нека си спомним думите на Юлиус Фучик – „хора, бдете“. И аз мога да добавя – хора, помнете“, каза още той.
Междувременно в съобщение в официалния си профил в социалната мрежа „Фейсбук“ председателят на БСП Корнелия Нинова посочва, че на този ден имаме повод да се гордеем като българи - преди 76 години даваме на света пример за смелост, човечност и заедност. „Нека пазим този спомен, да се гордеем като българи и да бдим мракобесието на фашизма никога да не се повтаря“, призовава Нинова.
Вицепрезидентът Илияна Йотова също публикува съобщение в социалната мрежа, в което посочва, че историята за спасяването на българските евреи носи послание към всички неуморно да преследваме мира – между държавите, между народите, между отделните личности. „Българската земя ражда човеци“ – в тези думи на спасени български евреи се крие силата на това дело“, посочва още Йотова.
Премиерът Бойко Борисов също написа послание в социалната мрежа, като призова на този ден да си спомним забележителния акт на героизъм на Димитър Пешев, Екзарх Стефан, пловдивския митрополит Кирил и всички български интелектуалци, политици и общественици, обявили се против отнемането на граждански права на еврейското население на България.
В следобедните часове президентът Румен Радев на официална церемония в президентството удостои Роналд Лаудер – президент на Световния еврейски конгрес, с орден „Стара планина“ първа степен за особено големи заслуги за развитието на приятелските връзки и сътрудничеството между световната еврейска общност и държавните институции в България, както и за съществен принос в развитието на образованието у нас. Според държавния глава спасяването на българските евреи е вдъхновяващ пример за днешния и утрешния ден, защото един народ е показал, че дори и в най-мрачните времена може да има смелост и отговорност, когато е изградил фундаментални ценности в продължение на повече от 1000 години.
От своя страна Роналд Лаудер заяви, че с шествието за антисемитизма в София се е видяло, че България дава отпор на всякакви атаки срещу евреите. По думите му в най-тъмните времена в европейската история България е била единствената страна на този континент, която е имала смелостта да каже „не“ на омразата, убийствата и на антисемитизма.
По време на заключителната церемония в Софийската синагога Роналд Лаудер заяви, че президентът Румен Радев и премиерът Бойко Борисов са дали пример на всички световни лидери, като са заявили, че няма да толерират антисемитизма. По думите му България напомня, че не трябва да мълчим пред лицето на злото. Според него страната ни показва, че една малка държава може да закриля всички други.
На заключителната церемония присъстваха още председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов, лидерът на БСП-София Калоян Паргов, народни представители и десетки граждани.
На 10 март отбелязваме 76 години от спасяването на българските евреи и почитаме паметта на жертвите на Холокоста. През март 1943 година започва депортиране на 7144 евреи от Вардарска Македония. На 12 март са депортирани 161 евреи от Пиротско през Лом за Виена, а на 13 март 1943 г. започва депортиране на евреите от София. След като България подписва тристранния пакт на 1 март 1941 г., тя е подложена на още по-голям натиск от страна на Хитлеристка Германия. След началото на депортирането до широката българска общественост достига информация за случващото се и това предизвиква силна реакция на негодувание сред много видни български обществени, религиозни и политически дейци. Начело на протеста против антиеврейската политика на правителството застава подпредседателят на Народното събрание Димитър Пешев. В своето писмо до властите в България той остро критикува депортациите и настоява те да бъдат спрени. Изправени пред такава опозиция и след указание на цар Борис III, министър-председателя Богдан Филов и вътрешния министър Петър Габровски спират влаковите композиции. От Македония и Тракия са депортирани общо около 11 хил. души., но над 48 хил. евреи от пределите на Царство България са спасени от лагерите на смъртта.
Цветилена СИМЕОНОВА